Marek Gaszyński przyjaciel Niemena: Czesiu chciałby żeby kibice śpiewali jego piosenkę

2011-03-17 18:01 ih

Czesław Niemen (+65 l.), gdyby mógł, stanąłby przed kibicami Legii i podziękował, że śpiewają jego utwór - tak twierdzi Marek Gaszyński (72 l.), przyjaciel artysty, autor słów do "Snu o Warszawie", nieoficjalnego hymnu Legii Warszawa. Jednak wdowa po Niemenie Małgorzata Niemen-Wydrzycka (56 l.) nie życzy sobie, by ta piosenka była odtwarzana w oryginale przed meczami.

- To piękne, że utwór dosłownie trafił pod strzechy. Czesław byłby szczęśliwy, każdy twórca by był... Czy pani sobie wyobraża, że Czesław stanąłby przed kierownictwem Legii albo kibicami i powiedział, że sobie nie życzy? Jestem prawie pewien, że jeszcze by im się pokłonił! Wiem, bo go znałem. To był człowiek ze Wschodu, który kochał ludzi - tak pięknie mówi o przyjacielu Marek Gaszyński, dziennikarz, pisarz, autor tekstów do ponad 150 piosenek. Niejednokrotnie pisywał też dla Niemena.

Przeczytaj koniecznie: Małgorzata Niemen chce zabrać Legii hymn!

Ta piosenka dodaje skrzydeł

Gaszyński o tym, że z odtwarzaniem utworu "Sen o Warszawie" na stadionie Legii są problemy, dowiedział się z lektury "Super Expressu". Pisaliśmy, że wdowa po Czesławie Niemenie, pani Małgorzata, toczy boje z wydawcami książek, płyt, organizatorami koncertów. Ludźmi, którzy chcą upamiętnić twórczość Niemena. Poinformowaliśmy też, że choć od 7 lat kibice Legii śpiewają "Sen o Warszawie", to wdowie... od kilku tygodni to się nie podoba. Efekt tego jest taki, że głos Niemena ze stadionu znikł. Z oryginału można wykorzystywać jedynie linię melodyczną.

- Kibice to sól naszej ziemi, robotnicy, studenci, prawnicy... Wspaniali ludzie, tak samo piłkarze. Piosenka w wykonaniu Niemena i kibiców dodaje im skrzydeł. To dlaczego ich tego pozbawiać?! Szlachetny głos Niemena powinien tylko wzmacniać ten chór kibiców - mówi pan Marek i dodaje, że jeśli zarząd Legii tylko do niego się zwróci, to on swoją zgodę wyrazi. Nawet na piśmie.

Patrz też: Wielka wojna o Czesława Niemena. Wdowa Małgorzata Niemen walczy w sądzie z rodziną męża

Pierwsza córka Niemena jest za

Gaszyński nie jest jedyną osobą, która ma prawa do utworu, a która chciałaby, by był śpiewany na Legii. Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że list w tej sprawie potwierdzający zgodę na odtwarzanie utworu na stadionie wysłała do zarządu Legii Maria Gutowska, pierworodna córka Czesława Niemena. Ale niestety... By utwór był publicznie odtwarzany, wymagana jest zgoda wszystkich spadkobierców.

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze