Nie żyje aktor z filmu "Kogiel-mogiel". Grał też w "Świecie według Kiepskich"

2021-05-12 11:10 bilbo
 Ferdynand Matysik
Autor: materiały prasowe

W wieku 90 lat zmarł Ferdynand Matysik. Wybitny aktor filmowy i teatralny, mający na swoim koncie kilkadziesiąt ról (również w serialach, np. w "Świecie według Kiepskich"). Widzowie najbardziej zapamiętali go z roli w kultowym filmie "Kogel mogel", w którym wcielił się w postać ojca Pawła Zawady. Gdzie i kiedy odbędzie się pogrzeb?

Rodzina i przyjaciele są pogrążeni w smutku. Jego odejście to wielka strata dla filmu i teatru polskiego. Miał też okazję pracować z największymi gwiazdami. Był znany z tego, że do swojej pracy przygotowywał się zawsze na sto procent i podchodził do niej bardzo profesjonalnie.

- Starałem się uczyć tekstu. Codziennie czytałem całą rolę. Po kilku dniach znałem ją na pamięć i irytowałem się, kiedy moi partnerzy zapominali, co powiedzieć - wyznał w jednym z wywiadów.

ZOBACZ: Nie żyje gwiazda słuchowiska "Matysiakowie". Miała 94 lata

W czym wystąpił Ferdynand Matysik?

Studiował w krakowskiej PWST, a poźniej był aktorem Teatru Wybrzeże.

- Mój prawdziwy debiut był w Gdańsku. Zagrałem największą rolę, kiedy urodziła nam się córka - opowiadał.

Gdy wystepował pierwszy raz na scenie miał tylko powiedzieć "statek odpływa".

- Stałem za kulisami. Obok - koleżanka, która pilnowała przebiegu sztuki i nagle słyszę, że na scenie gadają coś innego! Zdenerwowaliśmy się i dekoracje zaczęły się walić. Złapałem je w ostatniej chwili - dodaje.

Później jednak przyszły wielkie role. Matysik zagrał w ponad stu spektaklach, ale nie żył tylko teatrem.Na swoim koncie ma mnóstwo ról w kinowych hitach i serialach. W "Popiele i diamencie" wcielił się w rolę Staszka Gawlika, robotnika z cementowni, którego zabił Maciek.

W "Samych swoich" był dowódcą radzieckiego czołgu, który wjechał na podwórko Pawlaka. W "Koglu-moglu" i drugiej części filmu grał Zawadę, ojca Pawła. Jego ostatni film to "Leśne doły", gdzie grał Wojciecha, męża Leokadii.

Aktor pojawiał się również na małym ekranie w takich serialach jak: "Fala zbrodni", "Świecie według Kiepskich", "Na kłopoty... Bednarski" czy "Daleko od szosy".

Kiedy i gdzie jest pogrzeb Matysika?

O śmierci aktora poinformowała rodzina. Nie wiadomo jaka była przyczyna jego odejścia. Organizacją uroczystości pogrzebowych zajmą się jego dzieci. Matysik ma córkę i syna Grzegorza Matysika, który również jest aktorem. Dzieci mogą być na pewno dumne z utalentowanego ojca.

Aktor został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis.Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w piątek, 14 maja 2021 roku o godz. 13 w Kościele pw. Świętego Wawrzyńca we Wrocławiu przy ulicy Bujwida.

Śląskie: Straszny wypadek motocyklisty. Uderzył wprost w barierki. Jechał z pasażerką
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze