Nie żyje Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, kompozytor kultowych filmów

2021-07-31 15:07
Jerzy Duduś Matuszkiewicz nie żyje
Autor: AKPA

Genialny kompozytor muzyki filmowej oraz pionier polskiego jazzu zmarł w wieku 93 lat. Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz skomponował muzykę do takich produkcji jak: "Stawka większa niż życie", "Janosik", "Alternatywy 4", "Czterdziestolatek", czy "Kolumbowie". Wiadomość o śmierci Matuszkiewicza podał na Twitterze Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz urodził się w Jaśle i wychował we Lwowie, gdzie jego ojciec skończył studia prawnicze. Jeszcze w trakcie II wojny światowej przeprowadził się do Krakowa, gdzie rozpoczął karierę muzyczną. Potem trafił do Łodzi, gdzie ukończył Wydział Operatorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej. Współtworzył tam także zespół Melomani, m.in. z Witoldem Sobocińskim, znanym operatorem filmowym, Andrzejem Trzaskowskim, ojcem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i Krzysztofem "Komedą" Trzcińskim.

- Właśnie się dowiedziałem, że odszedł Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz. Przyjaciel moich rodziców, mąż mojej mamy chrzestnej. Życzliwy i prostolinijny. Pionier polskiego jazzu, ale nade wszystko kompozytor muzyki filmowej - i to jakiej! Strasznie nam Ciebie Dudusiu będzie brakować - napisał Rafał Trzaskowski na Twitterze.

Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz najbardziej znany był jednak jako kompozytor muzyki filmowej. Oprócz wyżej wymienionych kompozycji, stworzył także muzykę do takich produkcji jak: "Wojna domowa", "Jak rozpętałem II wojnę światową", "Kapitan Sowa na tropie:, "Zaklęte rewiry", "Podróż za jeden uśmiech", "Nie lubię poniedziałku", "Stawiam na Tolka Banana", "Poszukiwany poszukiwana" i "Syzyfowe prace". Był także autorem muzyki do poularnych piosenek: "Jeszcze w zielone gramy", "W siną dal", "Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia", "Miłość złe humory ma" (z filmu "Małżeństwo z rozsądku"), "Nie bądź taki Szybki Bill", "Nie mam jasności w temacie Marioli" i "Zakochani są wśród nas". Kilka miesięcy przed śmiercią kompozytor otrzymał Polską Nagrodę Filmową "Orzeł" w kategorii: Nagroda za Osiągnięcia Życia.

W 2019 roku po długiej chorobie zmarła jego żona Grażyna Matuszkiewicz (+85 l.). Prawdopodobnie Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz spocznie w jej grobie na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

Aktor "Rejsu" miał grób za życia. Mogiła Kowalewskiego wymaga sprzątnięcia! Grób Smolenia i aktorek "Znachora" i "Polskich dróg". Niezapomniani.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE