Nie żyje twórca programu "Latający Holender". Gdzie i kiedy odbędzie się pogrzeb?

2021-07-21 20:14
Znicz, świeczka
Autor: Shutterstock Znicz, świeczka

Nie żyje Bohdan Sienkiewicz (+ 89 l.). Każdy pamięta go jako twórcę kultowego porgramu "Latający Holender". "Jego głosu, czasem przekornego, ale zawsze wartego wysłuchania, będzie nam bardzo brakowało" - czytamy w opublikowanym na oficjalnej stronie Press Club Polska.

Ten wieloletni dziennikarz Telewizji Polskiej i marynista zmarł we wtorek, 20 lipca. O jego śmierci na swojej stronie poinformował Press Club Press.

"Z głębokim żalem żegnamy red. Bohdana Sienkiewicza – niestrudzonego popularyzatora morza i żeglarstwa. Współtwórcę i prowadzącego legendarnego programu tv „Latający Holender”, na którym wychowały się całe pokolenia przyszłych ludzi morza. Dziennikarza, żeglarza, podróżnika, edukatora, człowieka trwale wpisanego w kulturę morską. Laureata Nagrody Specjalnej im. Kapitana Leszka Wiktorowicza za wychowanie morskie młodzieży. Jego głosu, czasem przekornego, ale zawsze wartego wysłuchania, będzie nam bardzo brakowało. Redaktorze Bohdanie, dziękujemy za naszą znajomość, wspólną pracę, żarty i wartościowe spory. Obrałeś swój ostatni kurs – ku wieczności. Spoczywaj w pokoju!", czytamy.

ZOBACZ: Wypadek w Grębiszewie. Nie żyje dwóch mężczyzn i dwoje dzieci. Kim są ofiary?

Odszedł twórca "Latającego Holendra"

Sienkiewicz był związany z mediami od 1960 roku. Jednak skończył studia o zupełnie innym kierunku, uzyskał bowiem tytuł magistra ekonomiki transportu morskiego w sopockiej Wyższej Szkole Ekonomicznej. To nie przeszkadzało mu współpracować z miesięcznikiem „Polish Maritime News", a później został współtwórcą popularnego programu "Latający Holender", który był emitowany w TVP w latach 1967-1993. Program stworzył wraz z Jerzym Micińskim, Stanisławem Ludwigiem, Wojciechem Zaczkiem oraz Rafałem Witkowskim.

- Pojechałem do Warszawy przedstawić pomysł naczelnemu redakcji programów dla dzieci i młodzieży Maciejowi Zimińskiemu. Natychmiast to kupił! Wiedział, jaką siłą jest telewizja. Pokazał to przykład serialu "Czterej pancerni i pies", po którym dzieci na podwórkach w całym kraju latały z karabinami z patyków, a każdy pies to był Szarik. Maciek powtarzał, że istotą telewizji musi być obustronny kontakt. My do nich mówimy, oni mówią, czego oczekują od nas, my ich inspirujemy do działania. To się nazywało metoda obustronnego dialogu. Taki właśnie był "Latający Holender" - opowiadał Sienkiewicz w rozmowie z Krzysztofem Romańskim z "Gazety Wyborczej Trójmiasto".

Sienkiewicz tworzył również filmy poświęcone Afryce i programy podróżnicze z cyklu "Dookoła świata", czy pracował jako korespondent Polskiego Radia i TVP w Afryce.

Gdzie i kiedy będzie pogrzeb Bohdana Sienkiewicza

Twórca "Latającego Holendra" całe swoje życie związany był z morzem, a szczególnie z Gdynią. I to właśnie tam odbędą się uroczystości pogrzebowe. Rodzina, przyjaciele i wierni widzowie będą mogli towarzyszyć mu w jego ostatniej drodze w czwartek, 29 lipca. Msza w Kościele Franciszkanów w Gdyni odbędzie się o godzinie 10.30, po czym urna z prochami Sienkiewicza zostanie wystawiona w kaplicy cmentarnej Witomino. Później urna będzie złożona w grobie.

Nie żyje 61-latka, którą znaleziono na placu Społecznym.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze