Nie żyje operator Witold Sobociński. Wnuk opublikował jego ostatnie zdjęcie

2018-11-19 14:51
Zmarł Witold Sobociński
Autor: STEFAN LESZCZYNSKI/East News Zmarł Witold Sobociński

Witold Sobociński nie żyje. O śmierci wybitnego polskiego operatora filmowego poinformowała Szkoła Filmowa w Łodzi. Witold Sobociński współpracował z najbardziej cenionymi polskimi reżyserami, m.in. z Andrzejem Wajdą, Romanem Polańskim czy Krzysztofem Zanussi. Był artystycznym wzorem dla swojego syna Piotra i wnuka Piotra Sobocińskiego Juniora, którzy również zostali uznanymi operatorami filmowymi.

Zmarł Witold Sobociński. O śmierci operatora filmowego poinformowała 19 listopada na swoim profilu na Facebooku łódzka filmówka. Witold Sobociński urodził się 15 października 1929 roku w Ozorkowie. Ukończył studia na wydziale operatorskim PWSFTviT w Łodzi.

- Dla mnie to jest ogromny rozdział historii kinematografii, ale też niezwykła biografia, bo to jest jeden z niewielu ludzi, któremu udały się dwie kariery, tzn. stał się wielkim jazzmanem i jako muzyk jazzowy był znakomitością. Dopiero wtedy właściwie zaczęła się jego druga kariera, operatorska, która uczyniła z niego jednego z największych operatorów Europy na pewno - powiedział wspominając Witolda Sobocińskiego reżyser Krzysztof Zanussi. Niesłychana inwencja, z jaką podchodził do zdjęć, pasja i wyczucie stylu - wszystko to się składało na jego niebywały talent - podkreślił w rozmowie z PAP.

Rodzina Witolda Sobocińskiego. Zmysł i talent operatora filmowego w rodzinie przekazywano w genach. W ślady Witolda Sobocińskiego poszedł jego syn oraz wnuk. Piotr Sobociński (zmarł w 2001 r. w Vancouver podczas realizacji filmu "24 godziny"), podobnie jak ojciec, ukończył Łódzką Szkołę Filmową i został operatorem  filmowym - tak samo jak wnuki Witolda, Michał i Piotr Sobociński Jr. Najmłodszy z rodu jest m.in. autorem zdjęć do filmów "Róża", "Wołyń", "Bogowie", "Cicha noc" czy "Najlepszy". Wnuczka Marysia Sobocińska (24 l.) jest natomiast aktorką ("Wołyń").

Witold Sobiociński zostanie pochowany najprawdopodobniej na Powązkach Wojskowych w Warszawie, obok syna Piotra i żony Jadwigi (+67 l.).

Wnuk Witolda Sobocińskiego wzruszająco o dziadku.

- R.I.P. Witold Sobociński (1929-2018) Ostatnia klatka - autoportret mojego dziadka odnaleziony w jego telefonie, zrobiony wczoraj w domu zanim położył się spać. Niech mówi sam za siebie. Największy człowiek, nauczyciel i przyjaciel w moim życiu. Cieszę się, że mogłem się z Tobą zobaczyć jeszcze wczoraj. Mam nadzieje, że już grasz Jazz. Witek kocham Cię - napisał na Facebooku Michał Sobociński.

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fmichal.sobocinski.12%2Fposts%2F1540321123024001&width=500" width="500" height="731" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allow="encrypted-media"></iframe>
Najnowsze