Olga Tokarczuk laureatką Nagrody Nobla. Kim jest pisarka?

2019-10-10 13:26 INO
Olga Tokarczuk
Autor: Akpa Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk (57 l.) została laureatką Nagrody Nobla z Literatury! Kim jest polska pisarka, która otrzymała to prestiżowe wyróżnienie?

Olga Tokarczuk laureatką Nobla za 2018 r.! Decyzję tę ogłosił Mats Malm, sekretarz przyznającej nagrodę Akademii Szwedzkiej. Argumentowano, iż za wyróżnienie przyznawane jest za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia". 

Kim jest Olga Tokarczuk?

Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 r. w Sulechowie. Jest polską pisarką, eseistką, autorką scenariuszy, poetką, psychologiem. Wychowywała się w Sulechowie, następnie przeniosła się z rodzicami do Kietrza, gdzie ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida. W czasie studiów jako wolontariuszka opiekowała się osobami chorymi psychicznie. Po studiach pracowała jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. Gdy jej pierwsze utwory literackie zyskały popularność, zrezygnowała z pracy i po przeprowadzeniu się do Nowej Rudy poświęciła się pisaniu. Mieszka obecnie we Wrocławiu, także w Krajanowie koło Nowej Rudy, w Sudetach Środkowych. Pejzaż i kultura tych okolic przewija się w kilku jej utworach. Prowadzi warsztaty prozatorskie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Olga Tokarczuk została wielokrotnie nagrodzona za powieść "Bieguni"

Powieść "Bieguni" powstała dwanaście lat temu. Książka została wydana w 2007 roku, a rok później otrzymała literacką Nike. W 2018 roku pisarka otrzymała Man Booker International Prize. Teraz została laureatką nagrody Nobla.

O czym jest powieść "Bieguni"?

Głównym tematem powieści jest sytuacja egzystencjalna człowieka w podróży. Sam tytuł nawiązuje do odłamu rosyjskich staroobrzędowców, biegunów (bieżeńców), wierzących, iż świat jest przesiąknięty złem, które ma do człowieka trudniejszy dostęp, gdy pozostaje on w ciągłym ruchu. Aby złu nie ulec, konieczne jest nieustanne przemieszczanie się. Można powiedzieć, że osią powieści nie jest postać, ani jakaś konkretna historia, ale sam fenomen podróżowania.

Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk. Posłuchaj, co mówił komitet noblowski:
Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla! Olga Tokarczuk była wymieniana wśród faworytów - przyznaje Michał Rusinek w rozmowie z Radiem Eska
Sławomir Koper. Nobliści Skandaliści
Autor: Wydawnictwo Harde Sławomir Koper. Nobliści Skandaliści
Najnowsze