Oscary 2020 w liczbach. Najważniejsze statystyki. Jennifer Lawrence rekordzistką

2020-01-14 18:37 KSZ
Oscary 2020
Autor: Instagram Oscary 2020

Oscary są uważane za najważniejsze nagrody w świecie filmowym. Otrzymanie prestiżowej statuetki wiążę się ze sławą i uznaniem wśród gwiazd kina. Gala przyznania tych nagród, to święto dla wszystkich kinomanów. 10 lutego ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się już po raz 92.

W poniedziałek ogłoszono nominacje do Oscarów 2020. Wśród nominowanych filmów w kategorii: "najlepszy film nieanglojęzyczny" znalazł się polski kandydat, czyli "Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy. 92. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 10 lutego w Dolby Theatre w Los Angeles. Przyjrzyjmy się temu, jak wyglądają statystyki dotyczące wydarzenia, na które, co roku czeka cała filmowa branża i jej fani. 

Do tej pory 62 kobiety zostały nominowane do tej prestiżowej nagrody. W tym roku została wyróżniona rekordowa liczba kobiet, ponieważ żeńskie nominacje stanowią jedną trzecią wszystkich nominacji. 

John Williams, amerykański kompozytor otrzymał w tym roku swoją 52 nominację, dzięki czemu został najbardziej nominowaną żyjącą osobą. Williams stworzył muzykę do ponad 100 filmów. Do tej pory otrzymał 5 statuetek, za muzykę do filmów: "Lista Schindlera", "Szczęki", "E.T.", "Gwiezdne wojny, część IV: Nowa nadzieja" oraz adaptację musicalu "Skrzypek na dachu". 

Serwis Netflix otrzymał 24 nominacje, więcej niż jakiekolwiek inne studio. Ogromnym sukcesem cieszą się dwa filmy wyprodukowane dla Netflixa, czyli: "Historia Małżeńska" i "Irlandczyk".

11 nominacji dla "Jokera", za najlepszy: film, reżysera, scenariusz adoptowany, aktora, zdjęcia, muzykę, charakteryzację, kostiumy, montaż, dźwięk, montaż dźwięku.

Martin Scorsese ze swoją 9 nominacją jest najbardziej wyróżnionym żyjącym reżyserem.

Obcojęzyczny tytuł nigdy nie zdobył Oscara za najlepszy obraz w historii ceremonii. Szansę na to, w tym roku, ma film "Pasożyt", który został 6 filmem nominowanym zarówno do tytuły najlepszego filmu, jak i do filmu międzynarodowego.

Aktorka Saoirse Ronan, w wieku 25 lat, została drugą najmłodszą czterokrotnie nominowaną aktorką. Obecna rekordzistka to Jennifer Lawrence.

Korea Południowa nigdy nie była nominowana do jednego Oscara. Do teraz. "Pasożyt" to pierwszy film południowokoreański nominowany do międzynarodowego filmu fabularnego.

Najnowsze