Pogrzeb Andrzeja Kondratiuka - RELACJA z uroczystości

2016-06-29 19:04 i.d|ssk

Pogrzeb Andrzeja Kondratiuka odbędzie się 29 czerwca 2016 roku. Twórca kultowych filmów takich jak m.in. "Hydrozagadka", "Wniebowzięci" czy "Dziewczyny do wzięcia" zostanie pochowany na Powązkach Wojskowych. Ceremonia pochówku zostanie poprzedzona mszą świętą o godzinie 13.

Tydzień temu odszedł wybitny reżyser, twórca kultowych filmów, Andrzej Kondratiuk. Pogrzeb artysty odbędzie się w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym w Warszawie. Msza została zapowiedziana na godzinę 13. Następnie rodzina i przyjaciele zmarłego udadzą się na Powązki Wojskowe. Tam o godzinie 14:45 odbędzie się pochówek. Ciało Kondratiuka spocznie w nowej Alei Zasłużonych. Tuż przed śmiercią męża udało nam się porozmawiać z panią Igą. Wciąż wierzyła, że wyjdzie z tego. - Stan Andrzeja jest bardzo ciężki. Wciąż jednak mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze. Nie wyobrażam sobie życia bez niego. On jest dla mnie całym światem. Ja i Andrzej to jedno. Bez niego nie mam po co żyć - mówiła "Super Expressowi", nie ukrywając łez. Reżyser od kilku lat zmagał się z nowotworem węzłów chłonnych. W 2005 roku doznał wylewu. Opiekę nad nim w ostatnich latach sprawowała małżonka.

ZOBACZ: Andrzej Kondratiuk nie żyje. Kim był i jakie filmu znalazły się w jego twórczości?

14:35 Czas rozpocząć drugą część pogrzebu Andrzeja Kondratiuka. Kondukt żałobny dotarł już na Powązki Wojskowe. Oprawę ceremonii nadal zapewniają żołnierze, którzy do miejsca spoczynku reżysera zanoszą kwiaty. To już ostatni moment, na pożegnanie Andrzeja Kondratiuka. Żałobnicy mają czas na złożenie kondolencji najbliższej rodzinie. Podczas składania urny do ziemi, pada salwa honorowa. I tak zakończyła się ostatnia droga wybitnego polskiego reżysera, autora takich dzieł jak: "Wniebowzięci", "Dziura w ziemi", "Hydrozagadka", "Jak to się robi", "Gwiezdny pył", "Dziewczyny do wzięcia". Kilka godzin po pogrzebie w kinie Kultura w Warszawie odbędzie się spotkanie upamiętniające twórczość Kondratiuka.

14:00 Pierwsza część pogrzebu Andrzeja Kondratiuka dobiegła końca. Żałobnicy opuścili już kościół. Urna z prochami została umieszczona w karawanie, która już za chwilę odjedzie na Powązki Wojskowe. Tam prochy reżysera zostaną złożone w nowej Alei Zasłużonych.

13:18 Podczas żałobnego kazania ksiądz zacytował fragment kwestii dialogowej z filmu "Zegar Słoneczny", którego Kondratiuk jest reżyserem. To było naprawdę chywtające za serce pożegnanie. Ksiądz zakończył kazanie jednym słowem - "Wniebowzięty", które przy okazji było nawiązaniem do kultowego filmu Kondratiuka. Wzruszeni żałobnicy zaczęli bić brawa. Po kazaniu pożegnalną mowę wygłosił również wiceminister kultury oraz wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

- Wiem, że nie lubisz, kiedy kłócę się z Bogiem.
— Nie bądź śmieszny. Myślisz, że on cię słucha.
— Jeżeli jest to słucha.
— A jeżeli go nie ma?
— To też będę krzyczał.
— Po co?
— Żeby ludzie myślący podobnie jak ja nie czuli się osamotnieni

13:10 Na wstępie uroczystości ważna informacja. Andrzej Kondratiuk został pśmiertnie odznaczony Krzyżem Odrodzenia Polski za zasługi w dziedzinie sztuki i kultury. Order został przyznany reżyserowi z inicjatywy Andrzeja Dudy. Przypomnijmy, że tydzień temu tuż po podaniu informacji o śmierci Kondratiuka prezydent RP pożegnał reżysera na oficjalnej stronie kancelarii.

13:00 W ostatniej drodze Andrzejowi Kondratiukowi oprócz rodziny towarzyszą przyjaciele i znajomi. Wśród nich wiele znanych nazwisk takich jak: Zbigniew Buczkowski, Zofia Czerwińska, Maja Komorowska, Emilia Krakowska, Ewa Błaszczyk, Daniel Olbrychski z żoną Krystyną Demską

12:52 Msza żałobna rozpocznie się za pare minut. Tuż przy ołtarzu ustawiono portret Andrzeja Kondratiuka oraz wieńce. W pierwszych rzędach zasiadła najbliższa rodzina zmarłego.

12:45 Urna z prochami Andrzeja Kondratiuka czeka na wniesienie do kościoła. Przybyli na pogrzeb zaczynają pomału zajmować miejsca w kościele. Wśród nich jest wdowa po zmarłym artyście - Iga Cembrzyńska.

12:40 Pod kościół przyjechał karawan. Przed świątynią czekają żołnierze. Wśród żałobników nie mogło zabraknąć młodszego brata reżysera - Janusza Kondratiuka, który również jest reżyserem.

12:26 Pod kościołem św. Brata Albert i św. Andrzeja Apostoła zbierają się pierwsi żałobnicy. We wnętrzu kościoła wiele miejsc jest zarezerwowanych dla najbliższych. Msza żałobna rozpocznie się już niebawem. Następnie kondukt żałobny odwiezie zmarłego Andrzeja Kondratiuka na Powązki Wojskowe.

Najnowsze