Skromny grób aktora "Znachora". Napis na mogile jest prawie niezauważalny (Nie)zapomniani [WIDEO]

2020-04-17 16:20
Grób Piotra Grabowskiego
Autor: Mat. archiwalny Aktor "Znachora" pochowany jest na Starych Powązkach

Zmarli nagle, doznali udarów, zawałów serca, odeszli niespodziewanie na stole operacyjnym. Z kamerą programu "(Nie)zapomni. Cmentarne historie" odwiedziliśmy groby znanych Polaków. Wśród nich, na uwagę zasługuje skromna mogiła Piotra Grabowskiego (+51 l.), aktora znanego z roli Zenka w "Znachorze" Jerzego Hoffmana (88 l.).

Pod koniec 2001 roku opinię publiczną zszokowała nagła śmierć Grzegorza Ciechowskiego (+44 l.). Lider Republiki trafił do szpitala i przeszedł operację tętniaka serca. Niestety skończyła się ona niepowodzeniem. Muzyk przed śmiercią zdążył jeszcze spisać testament. Grzegorz Ciechowski osierocił wówczas tróję dzieci – Weronikę (33 l.), którą miał z aktorką Małgorzatą Potocką (67 l.) oraz Helenę (25 l.) i Bruna (24 l.) z małżeństwa z Anną Wędrowską. Kilka miesięcy po śmierci Ciechowskiego urodziła mu się także córka Józefina (18 l.). Artysta, który używał także pseudonimów Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa został pochowany na Powązkach Wojskowych w Warszawie (kwatera C 17, rząd 5).

Janusz Kruk był liderem zespołu 2plus 1. Muzyk został pochowany na Cmentarzu  Północnym ( T-XXI-13 ) w Warszawie. Były mąż piosenkarki Elżbiety Dmoch (69 l.) miał niespełna 46 lat. Zmarł na zawał serca, wkrótce po tym jak założył nową rodzinę. W 1989 roku ożenił się z Barbarą Dąbrowską-Kruk i miał z nią dwójkę synów, Erwina i Emila. Z pierwszego małżeństwa miał także córkę Lilianę Chyłek. Po jego śmierci zespół 2 plus 1 się rozpadł, a Elżbieta Dmoch się załamała i praktycznie przestała pokazywać się publicznie.

Dariusz Siatkowski najbardziej znany był z roli Pawła Zawady w komedii "Kogel-mogel". Aktor zmarł nagle w 2008 roku w jednym z hoteli pod Łodzią w wieku zaledwie 48 lat. Był wówczas w przerwie zdjęć do serialu "Fala zbrodni". Nigdy nie wyjaśniono przyczyn śmierci Siatkowskiego. Pisano m.in. o przedawkowaniu leków lub narkotyków połączonych z alkoholem. Aktor został pochowany na cmentarzu komunalnym w rodzinnym Koszalinie.

Groby aktorów "Kogla-mogla". Jeden skrywa tajemnicę

Barbara Winiarska była siostrą Marii Winiarskiej (69 l.), z którą występowała w duecie na scenie. Do jej najbardziej znanych ról należy epizod w „Misiu”, gdzie zagrała ekspedientkę sprzedającą mięso spod laty. Barbara była żoną aktora Pawła Wawrzeckiego (70 l.), z którym miała niepełnosprawną córkę Annę, cierpiącą na dziecięce porażenie mózgowe. Aktorka zmarła nagle we wrześniu 2002 roku na tętniaka mózgu.  Miała 50 lat. Została pochowana na Starych Powązkach w Warszawie (kwatera 129/1/13).

Piotr Grabowski była bardzo lubianym aktorem. Zagrał m.in. w „Znachorze”, „Domu”, „Karate po polsku i „Ekstradycji”. Użyczał także głosu w polskiej wersji Myszki Miki. Zmarł niespodziewanie w styczniu 1998 roku w wieku niespełna 51 lat. Został pochowany na Starych Powązkach w Warszawie (kwatera 71/1/30).

"Znachor" jak "Kevin sam w domu"

Na tym samym cmentarzu pochowany jest także Piotr Sobociński, który był jednym z najlepszych polskich operatorów filmowych. Z żoną Hanną Mikuć (65 l.), aktorką znaną z "Seksmisji" i "M jak miłość", miał troje dzieci. Synowie Piotr (37 l.) i Michał (33 l.) zostali filmowcami, a córka Maria (26 l.) aktorką.  Sobociński zmarł nagle na zawał serca w Vancouver w wieku 43 lat. W Kanadzie realizował film 24 godziny. Wcześniej pracował na planie takich filmów jak: "Dekalog III" i "Trzy kolory. Czerwony" Krzysztofa Kieślowskiego,  "Okup" i "Pokój Marvina". W jego grobie na Powązkach Wojskowych w Warszawie (kwatera A3 tuje-3-13 pochowani są także ojciec Witold Sobociński (+89 l.), znakomity muzyk i operator filmowy, matka Jadwiga oraz teść, aktor Bohdan Mikuć (+85 l.).

Sobocińska zachwyciła Wilczaka. Teraz wystąpi w serialu o seksie

Odeszli nagle. Tak wyglądają groby aktorów i muzyków. (Nie)zapomniani

Bogusz Bilewski czyli słynny Kwiczoł z Janosika zmarł we wrześniu 1995 roku na udar mózgu w wieku niespełna 65 lat. Wśród społeczeństwa rozrosła się nieprawdziwa informacja, że aktor zmarł na zawał serca. Wiązało się to z reklamą, w której wystąpił razem z Witoldem Pyrkoszem (+90 l.), czyli serialowym Pyzdrą.  Reklamując pewną margarynę, mówił, że dzięki niej ma serce jak dzwon. Bilewski został pochowany na Starych Powązkach w Warszawie (kwatera 157/3/18).

W wieku 53 lat zmarł Krzysztof Kołbasiuk. Aktor i mąż Jolanty Żółkowskiej (65 l.) doznał zawału serca, kilka godzin po występie na deskach Teatru Polskiego w Warszawie. Kołbasiuka najbardziej zapamiętamy z ról w takich produkcjach jak: "Dom", "Daleko od szosy" i "Tam i z powrotem". Został pochowany na Powązkach Wojskowych w Warszawie (kwatera G/3A/1 F).

Marek Obertyn była aktorem znanym z charakterystycznego głosu. Wystąpił m.in. w „Ekstradycji”, „Na kłopoty Bednarski” i w „Na Wspólnej”. Zamarł niespodziewanie w marcu 2002 roku na zawał serca. Miał tylko 54 lata. Został pochowany w kolumbarium na Powązkach Wojskowych w Warszawie (AIII kolumb. 6-18).

Aleksander Żabczyński był przedwojennym piosenkarzem i amantem polskiego kina.  Zmarł nagle na zawał serca w 1958 roku w wieku blisko 58 lat i został pochowany na Powązkach Wojskowych w Warszawie. (kwatera A29-3-14) W 1981 roku w grobie spoczęła także jego żona Maria (+77 l.), również aktorka. Na tym samym cmentarzu znajdował się także grób jego ojca Aleksandra, siostry Aliny i córeczki Marysi, która urodziła się martwa w grudniu 1939. Został jednak przeznaczony na inny pochówek w latach 70-tych.

Ryszard Pietruski, legendarny polski aktor znany z "Rejsu", "Bruneta wieczorową porą" , "Stawki większej niż życie" i filmu "Prawo i pięść". W czasie wojny był żołnierzem 4 Dywizji Piechoty wyzwalającym Warszawę i biorącym udział w bitwie o Kołobrzeg. Zmarł na zawał serca we wrześniu 1996 roku w wieku 74 lat. Spoczywa na Powązkach Wojskowych (kwatera G-14-7).

Mieczysław Pawlikowski, czyli Zagłoba z "Pana Wołodyjowskiego". W młodości jako bombardier w polskich dywizjonach 300 i 301 był uczestnikiem Bitwy o Anglię.  Zestrzelony nad Francją przedostał się razem z załogą przez Pireneje do Gibraltaru. Dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Aktor zmarł na zawał serca w 1978 roku w wieku 58 lat. Został pochowany na Powązkach Wojskowych (kwatera D12-2-2).

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE