Tragiczny los Teresy Iżewskiej. Gwiazda PRL mogła zrobić gigantyczną karierę, władza zabrała jej tę szansę

2021-04-07 11:24 Wiktoria Policha
Tragiczny los Teresy Iżewskiej. Gwiazda PRL-u mogła zrobić gigantyczną karierę, władza zabrała jej tę szansę
Autor: "Kanał" reż. Andrzej Wajda, screenshot YouTube Ezra de Souza Tadeusz Janczar, Teresa Iżewska film "Kanał"

Teresa Iżewska (+49 l.) to polska aktora filmowa i teatralna. Zadebiutowała w filmie "Kanał" w reżyserii Andrzeja Wajdy. 8 kwietnia obchodziłaby 88 lat. Uchodziła za prawdziwą piękność, a kariera stała przed Iżewską otworem. Niestety, spotkał ją tragiczny los. Po udzieleniu szczerego wywiadu w Cannes jej kariera legła w gruzach. Ówczesne władze odebrały jej szansę na Hollywood.

Teresa Iżewska urodziła się 8 kwietnia 1933 roku. Zmarła 49 lat później, 26 kwietnia 1982 roku w Gdańsku. W 1957 ukończyła studia na Wydziale Aktorskim w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. W tym samym roku zadebiutowała w filmie Andrzeja Wajdy pod tytułem "Kanał", gdzie wcieliła się w rolę łączniczki Stokrotki. Jej filmowym partnerem był Tadeusz Janczar (podchorąży Korab). Film otworzył jej drzwi do wielkiej kariery. Wyjechała na Festiwal w Cannes, gdzie jej rola została doceniona. Niestety, Teresa Iżewska udzieliła tam wywiadu, który zaprzepaścił jej dalszą karierę.

Teresa Iżewska mogła zrobić gigantyczną karierę, władza zabrała jej tę szansę

Znała angielski i francuski, więc wywiady dla zagranicznych mediów nie były dla niej wyzwaniem. W jednym z wywiadów zdecydowała się na szczerość. Jedno niefortunnie złożone zdanie kosztowało ją niemal całą karierę. Nie bała się wyznać francuskiemu reporterowi, że w porównaniu do zachodniego świata, jej zarobki w Polsce są naprawdę niskie. Ta prawda okazała się gwoździem do trumny Iżewskiej. Władze PRL były oburzone wywiadem i postanowiły ukarać zdolną aktorkę.

Iżewska nie mogła wyjechać z kraju

Iżewska otrzymywała liczne propozycje i wzbudziła wielkie zainteresowanie poza granicami Polski. Niestety, władze zablokowały Iżewskiej wyjazd z kraju. Nie otrzymywała paszportu, za każdym razem otrzymywała odmowę. Jej zagraniczna kariera legła w gruzach.

ZOBACZ: Wojewódzki przed tysiącami osób wyśmiał Krystynę Jandę. Będzie afera?

Aktorka związała się później z polskimi teatrami. W latach 1958–1963 występowała w Teatrze Dramatycznym we Wrocławiu, a w latach 1963–1964 w Teatrze Ludowym w Krakowie. Od roku 1964 była związana z gdańskim Teatrem Wybrzeże.

Teresa Iżewska zmarła 26 kwietnia 1982 roku w Gdańsku. Najprawdopodobniej popełniła samobójstwo.

Teresa Iżewska, Tadeusz Janczar
Autor: AKPA Teresa Iżewska, Tadeusz Janczar
Polska aktorka wyskoczyła przez okno. Groby znanych polskich samobójców l (Nie)zapomniani
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze