Twój Vincent zdobył europejskiego Oscara

2017-12-10 9:02 i.d
Twój Vincent - kadr z filmu
Autor: materiały prasowe

„Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana otrzymał Europejską Nagrodę Filmową dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Animowanego podczas 30. gali nagród Akademii, która odbyła się w Berlinie. Drugim nagrodzonym polskim filmem podczas gali była "Komunika" w reżyserii Anny Zameckiej. Europejska Nagroda Filmowa potocznie nazywana jest "europejskim Oscarem".

"Twój Vincent" z Europejską Nagrodą Filmową! Pierwszy w historii kina ręcznie malowany film animowany został wyróżniony w kategorii Europejskiego Pełnometrażowego Filmu Animowanego. - Miałam wiele szczęścia, że spotkałam ludzi, którzy uwierzyli w ten projekt - powiedziała Dorota Kobiela, odbierając nagrodę. Szczególne podziękowania skierowała do stojącego obok współtwórcy filmu Hugh Welchmana, który prywatnie jest jej mężem. Podczas podziękowań za nagrodę Hugh Wlchman nawiązał do aktualnej sytuacji politycznej w eurpie i tendencji do opuszczania wspólnony Unii Europejskiej.

- Vincent van Gogh był Europejczykiem. Dzięki temu, że mógł swobodnie po Europie się poruszać, został takim artystą, jakim był. Powinniśmy trzymać granice otwarte - podkreślił Welchman. Mężczyzna dodał, że w wolnej i otwartej Europie miał szansę spotkać swoją żonę.

Zaledwie kilka dni przed ceremonią w Berlinie zostały ogłoszone nominacje do nagród Annie, najważniejszych wyróżnień dla filmów i produkcji animowanych za oceanem. „Twój Vincent” ma szansę na 3 nagrody: najlepsza niezależna animacja, scenariusz i muzyka. Natomiast już 23 stycznia poznamy skróconą listę filmów nominowanych do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej – „Twój Vincent” jest wymieniany jako jeden z faworytów oscarowego wyścigu.

"Twój Vincent" w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska. W projekcie wzięło udział 125 malarzy z całego świata, którzy ożywili na ekranie ponad 100 dzieł Vincenta van Gogha. W ten sposób opowiedzieli historię życia i śmierci jednego z najbardziej znanych malarzy.

QUIZ: Czy wiesz z jakich polskich filmów są te kultowe teksty?