Władysław Hańcza. Głośny romans, śmierć syna. Tak wygląda grób słynnego Kargula [WIDEO]

Kochaj albo rzuć. Wacław Kowalski, Władysław Hańcza
Autor: archiwum se.pl Kochaj albo rzuć. Wacław Kowalski, Władysław Hańcza

Tak naprawdę miał na nazwisko Tosik. Zanim został aktorem, Władysław Hańcza (+72 l.) studiował polonistykę na Uniwersytecie Poznańskim. W Wielkopolsce stawiał także pierwsze kroki w teatrze. Do rodzinnej Łodzi wrócił na początku lat 30., gdzie zaczął używać pseudonimu Hańcza. W czasie okupacji pracował w Warszawie jako magazynier i konwojent. Brał udział także w konspiracyjnych programach poetyckich. Nazwisko zmienił dopiero po wojnie, aktem nadanym przez prezydenta Łodzi.

Początek kariery

Tuż przed rozpoczęciem swojej kariery filmowej był także lektorem w Polskiej Kronice Filmowej. Władysław Hańcza (+72 l.) zanim stał się słynnym Kargulem z trylogii Sylwestra Chęcińskiego (91 l.) - "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć", znany był chociażby z takich produkcji jak: "Żołnierz zwycięstwa" (1953), czy "Popioły" (1965).

Wielka sława

Rola Władysława Kargula przyniosła aktorowi wielką popularność. Na początku mało kto jednak wiedział, że w filmie Hańcza nie mówi swoim głosem. Reżyser stwierdził bowiem, że aktor nie mówi z akcentem, który był znakiem rozpoznawczym kresowian. Głos podłożył mu wówczas Bolesław Płotnicki (+75 l.). Na szczęście, w dwóch kolejnych częściach aktor opanował już dialekt i nie trzeba było go dubbingować. Po sukcsie "samych swoich" Władysław Hańcza zagrał w takich produkcjach jak: "Stawka większa niż życie", "Pan Wołodyjowski", "Chłopi", "Potop", czy "Czterdziestolatek".

Głośny romans

Pierwszą żoną aktora była gwiazda przedwojennych teatrów, Helena Chaniecka (+60 l.). Ich małżeństwo formalnie trwało blisko 20 lat, do 1948 roku. W rzeczywistości Hańcza był już wtedy w związku z Barbarą Ludwiżanką (82 l.). Para została rozdzielona w czasie wojny. Aktorka trafiła na przymusowe roboty do III Rzeszy, a Władysław trafił do do obozu pracy w Chociebużu. Po rozwodzie z Chanecką, para w końcu mogła sformalizować swój związek. Aktorowi nie w głowie było jednak być wiernym swojej nowej żonie. Głośny był jego romas Władysława z przyjaciółką Ludwiżanki, gwiazdą kina Elżbietą Barszczewską (+73 l.) - Ja kobiety lubię, mając pełną świadomość ich wad. Ich psychika, z całym balastem typowo niewieścich ułomności, wzrusza mnie oraz jednocześnie czyni bardziej wrażliwym i tym samym chyba lepszym - mówił Hańcza na łamach magazynu "Film". Małżonkowie nie mieli ze sobą dzieci.

Tragedia rodzinna

Z pierwszą żoną, Heleną Chaniecką (+60 l.), Hańcza miał syna Władysława juniora (+34 l.), który był początkującym aktorem. Mimo że, nie utrzymywał z nim kontaktu, jego nagła śmierć, bardzo nim wstrząsnęła. Jeszcze wiele lat później zarzucał sobie, że był złym ojcem i nie radził sobie z wyrzutami sumienia. Wybrał się nawet do wróżki, która wyjawiła mu, kiedy umrze. Była żona i syn pochowani są na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Grób Władysława jest w opłakanym stanie. Śmierć młodego hańczy wpisuje się w tragiczny los aktorów "Nie ma mocnych". Przedwcześnie synów stracili także: Wacław Kowalski (+74 l.) - syn Maciej (+26 l.) zginął w wypadku samochodowym, Jerzy Turek (+76 l.) - syn Paweł, jeden z bliźniaków, zmarł w wyniku choroby w wieku 13 lat oraz Aleksander Fogiel (+85 l.) - jego syn Waldemar (+33 l.) popełnił samobójstwo.

Groby dzieci polskich gwiazd. (Nie)zapomniani. WIDEO

Śmierć i grób

Władysław Hańcza niespodziewanie zachorował po wakacjach na Sycylii, na które pojechał razem z żoną. Trafił do szpitala, z którego wiedział, że już nie wyjdzie. Uwierzył w przepowiednię wróżki, która powiedziała mu, że odejdzie z tego świata w wieku 72 lat. Aktor został pochowany na Starych Powązkach w Warszawie.W 1990 roku w grobie spoczęła także Barbara Ludwiżanka. Nieopodal pochowana jest także kochanka Hańczy, Elżbieta Barszczewska.

Za tydzień Dariusz Gnatowski (+59 l.)

Grób Kargula z "Samych swoich". Władysław Hańcza i jego tragicznie zmarły syn. Niezapomniani
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze