Jan Paweł II i  Bart Staszewski i Kamil Starczyk

i

Autor: Shutterstock, twitter, Wojciech Jargiłło

Burza wokół Karola Wojtyły

Gej zaskakująco o Janie Pawle II: "Był naszym ojcem". Środowisko LGBT podzielone

2023-02-27 17:32

Burza wokół Jana Pawła II dopiero się rozkręca. Coraz częściej mówi się o tym, że polski papież co najmniej niewłaściwie zachowywał się w sprawie pedofilii w Kościele. Dla wielu osób przełomem jest książka Ekke Overbeeka "Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział". Nieoczekiwanie jednak wsparcie dla pamięci po polskim papieżu przyszło ze strony osoby ze środowiska LGBT. Popularny w sieci gej Kamil Starczyk wprost stwierdził, że Jan Paweł II "był naszym ojcem". Znany aktywista LGBT Bart Staszewski ma na temat Karola Wojtyły inne zdanie.

Jan Paweł II dzieli Polaków

Jan Paweł II przez część badaczy oskarżany jest o tuszowanie pedofilii w Kościele. - W świetle zebranych przez niego (Overbeeka - red.) materiałów nie da się już dłużej bronić tezy, że papież Jan Paweł II był nieświadomy problemu przestępstw seksualnych popełnianych przez duchownych na dzieciach albo że traktował te sprawy jedynie w kategoriach prowokacji wymierzonych przez komunistyczną bezpiekę w Kościół  - ocenił Tomasz Sekielski, autor filmu dokumentalnego "Tylko nie mów nikomu". Przypomnijmy, że Ekke Overbeek napisał dla wielu Polaków przerażającą książkę, w której mają być dowody na to, że polski papież nieodpowiednio reagował na pedofilię w Kościele. Postać Jana Pawła II dzieli różnych Polaków, także tych ze środowiska LGBT. Na dwóch biegunach znaleźli się popularni geje: Kamil Starczyk i Bart Staszewski. 

Dla jednych Jan Paweł II to duchowy przewodnik, dla drugich mem i żółty pan

Pierwszy uważa, że dla jego pokolenia "św. Jan Paweł II jest symbolem oporu przed komuną, głosicielem dobrej nowiny i jednym z twórców wolnej Polski". - Szanujemy go i będziemy szanować. Oddajemy mu cześć w modlitwach - był naszym ojcem i duchowych przewodnikiem - podkreślił Kamil Starczyk. Bart Staszewski, który jest w podobnym wieku, zgoła inaczej patrzy na Jana Pawła II. - Dla mojego pokolenia urodzonego po 90. kk kojarzy się głównie z pustymi rytuałami, skandalami pedofilskimi, brudna polityką. JP2 to dla nich mem, śmieszny, żółty pan z obrazka. Wiara nie ma nic wspólnego z tym kościołem - przekonywał aktywista na rzecz osób LGBT. 

W naszej galerii prezentujemy polskich polityków, którzy ujawnili, że są osobami LGBT

Sonda
Czy Jan Paweł II jest święty?
Politycy od Kuchni - Robert Biedroń

Jak polscy geje radzą sobie z homofobią? Gdzie czują się najbezpieczniej i jak szukają miłości?

Posłuchaj rozmowy z seksuologiem!

Listen on Spreaker.