Cały świat płakał

Na co naprawdę zmarł Jan Paweł II? Ostatnie chwile polskiego papieża i dramatyczny komunikat

2023-03-06 18:40

O Janie Pawle II znów jest głośno, choć w kontekście, który na pewno jest problemem dla Kościoła. Trwają dyskusje na temat wiedzy Karola Wojtyły na temat pedofili w Kościele i innych nadużyć seksualnych. Gdy polski papież umierał, ocena pontyfikatu była w Polsce raczej jednoznacznie pozytywna. Nie bez powodu podczas pogrzebu Jana Pawła II krzyczano: "santo subito" ("święty natychmiast"). Jak wyglądały ostatnie chwile polskiego papieża? Na co naprawdę zmarł Jan Paweł II? Wiele osób może być zaskoczonych.

Cały świat płakał po śmierci Jana Pawła

Zdaniem sporej części badaczy Jan Paweł II zdawał sobie sprawę z przypadków pedofili w Kościele. Przełomem w sprawie mogą być dwie publikacje - reportażu Marcina Gutowskiego z cyklu "Bielmo" pt. "Franciszkańska 3" i książki holenderskiego pisarza Ekke Overbeeka "Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział". Za życia Karola Wojtyły w Polsce niemal nikt nie mówił o nadużyciach seksualnych duchownych, a tym bardziej o ewentualnej wiedzy Jana Pawła II na ten temat. Gdy polski papież zmarł, płakał cały świat, a Polska w szczególności. Jan Paweł II najpierw szybko został beatyfikowany, a potem kanonizowany. Z biegiem lat jednak postrzeganie Karola Wojtyły zaczęło się zmieniać. Nawet część księży z dystansem ocenia to, czy Jan Paweł II zachowywał się właściwie względem pedofilii w Kościele. - Do niedawna byłem przekonany, że Jan Paweł II nie widział o pedofilii. Po tylu publikacjach i rozmowach ze starszymi księżmi, którzy dużo mówią na ten temat, niekoniecznie w mediach, mam wątpliwości - mówił w rozmowie z "Super Expressem" ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. 

Na co chorował Jan Paweł II? Problemy zaczęły się po zamachu

Gdy Karol Wojtyła zasiadał na tronie piotrowym, był jesczze stosunkowo młody (miał 58 lat) i pełen sił. Jego zdrowie zaczęło się psuć po zamachu w maju 1981 roku. Papież został postrzelony, lekarzom udało się uratować jego życie, ale - jak czytamy w serwisie Medonet - później Jan Paweł II "wielokrotnie cierpiał z powodu różnorodnych dolegliwości, będących następstwem postrzału". Karol Wojtyła przez lata zmagał się z bardzo uciążliwą chorobą Parkinsona. W ostatnim okresie życia Jan Paweł II miał trudności z mową i oddychaniem. Zmagał się także z artretyzmem kolana. W roku śmierci polskiego papieża walczył on jeszcze z ostrą niewydolnością oddechową, która zmusiła lekarzy do przeprowadzenia tracheotomii. "W ciągu miesiąca miał stracić na wadze 19 kg, odżywiano go za pomocą sondy" - czytamy w serwisie Medonet. 

Śmierć Jana Pawła II. Na co zmarł Karol Wojtyła?

Karol Wojtyła pod sam koniec życia przeszedł zapalenie dróg moczowych, a potem doszło do niewydolności nerek. W rezultacie nastąpiło zakażenie krwi, a następnie gwałtowne zakażenie organizmu, czyli wstrząs septyczny. Towarzyszyła mu zapaść sercowo-naczyniowa. - Infekcje dróg moczowych zdarzają się często, zwłaszcza u osób starszych, i nie są postrzegane jako coś zagrażającego życiu. Jednak w przypadku papieża infekcja trafiła na podatny grunt, bardzo osłabiony chorobą Parkinsona organizm nie był w stanie się bronić - tłumaczył cytowany przez serwis naukawpolsce.pl kardiolog dr Stefan Karczmarewicz z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37. Nieco później dramatyczny komunikat wiernym przekazał arcybiskup Leonardo Sandri. - Nasz Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca - powiedział hierarcha. 

Zobacz w naszej galerii zdjęcia z ostatnich dni Jana Pawła II i fotografie z wcześniejszych lat pontyfikatu

Sonda
Czy Jan Paweł II nadal powinien być świętym?
Suknia ślubna na stuletnią rocznicę urodzin Jana Pawła II
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają