fotoradar

i

Autor: Pixabay

bezpieczeństwo

Nowy typ fotoradarów. Podsłuchują samochody. Gdzie je można spotkać?

Już nie tylko prędkość, ale także dźwięk. Tak działają testowane fotoradary, których celem jest wyłapywanie pojazdów, które np. ze względu na tuning emitują zbyt wysoki hałas. Gdzie można spotkać fotoradary akustyczne? Wyjaśniamy.

Głośne motocykle czy samochody osobowe z przerobionymi wydechami to zmora mieszkańców dużych miast, którzy skarżą się na hałas szczególnie nocami. Policja podkreśla, że regularnie prowadzi kontrole, ale skala zjawiska jest duża, nie tylko w polskich miastach.

Niemcy testują fotoradary akustyczne

Dlatego dodatkowym i bardzo pomocnym narzędziem okazuje się fotoradar akustyczny zwany też kamerę szumową - takie urządzenie ma jedno zadanie - zarejestrować samochód, które emituje zbyt duży hałas. Z takich urządzeń korzystają służby w Wielkiej Brytanii, w przeszłości testowano je we Francji, a niedawno także na jednej z głównych ulic Berlina. W Niemczech mandat za zbyt głośny pojazd grozi 100 euro mandatu (ok. 450 złotych). Testy trwały dwa miesiące, tylko po pierwszych czterech tygodniach kamera akustyczna zarejestrowała ponad 1140 pojazdów (ponad połowę z nich stanowiły motocykle), które były za głośne, tzn. emitowały dźwięk powyżej 82 decybeli (dla porównania: piła łańcuchowa - 110 decybeli, 130 db - granica, powyżej której może dojść do trwałego uszkodzenia słuchu).

Fotoradar akustyczny, jak działa

Fotoradar akustyczny (kamera szumowa) nie przypomina tradycyjnego fotoradaru, dlatego też nazywane jest "meduzą" (zdjęcie poniżej). Urządzenie zawieszone kilka metrów nad jezdnią składa się z mikrofonów, a także kamer, które muszę odczytać tablice rejestracyjne, w przypadku przekroczenia norm.

Fotoradar akustyczny

i

Autor: YouTube/ TV78 - La chaîne des Yvelines Fotoradar akustyczny
Fotoradary stanęły na moście Poniatowskiego
Listen on Spreaker. Źródło: Nowy typ fotoradarów. Podsłuchują samochody. Gdzie je można spotkać?