Adrian Zandberg: Połącz kropki

2017-10-07 4:00 Adrian ZANDBERG
ADRIAN ZANDBERG BARBARA NOWACKA
Autor: Piotr Grzybowski ADRIAN ZANDBERG BARBARA NOWACKA

Adrian Zandberg dla "Super Expressu"

Młodzi lekarze rezydenci od kilku dni głodują w warszawskim szpitalu dla dzieci. Bo nie są w stanie za swoją pensję wynająć mieszkania i zapłacić rachunków.

Brytyjskie szpitale zachęcają lekarzy z Polski, żeby przenieśli się do Wielkiej Brytanii. Uruchomiły specjalnie dla nich nowy program szkoleniowy.

Po śmierci anestezjolożki, która pracowała cztery doby z rzędu, młodzi lekarze napisali do ministra list "Nie chcemy umierać na dyżurach". Ministerstwo odpowiedziało, że nie zamierza wprowadzać żadnych zmian.

Średni wiek pielęgniarek przekroczył 50 lat. Izba pielęgniarska alarmuje, że brakuje młodych osób chętnych do pracy w tym zawodzie.

W Polsce przypada dwóch lekarzy na tysiąc mieszkańców. To najmniej w całej Unii Europejskiej.

Za trzy lata co czwarta osoba w Polsce będzie po "60". Dziewięć na 10 osób w tym wieku cierpi na choroby przewlekłe.

W lipcu wystąpił w Sejmie przedstawiciel protestujących medyków. Doktor Dybek plastycznie opisał, co czeka Polskę, jeśli nie zwiększymy nakładów na ochronę zdrowia: "Będziemy umierać w odrapanych, przestarzałych szpitalach, karmieni niejadalnymi papkami. Będziemy prosić, aby ktoś przybiegł nam z pomocą, uśmierzył ból, podał kubek z wodą, bo będzie brakować personelu medycznego. Będziemy czekali lata na łóżko, badanie, operację".

Protestujący chcą, żeby państwo wydawało na opiekę zdrowotną ok. 30 mld zł więcej niż obecnie. Minister uznał tę kwotę za "astronomiczną" i niemożliwą do sfinansowania.

Rząd zrezygnował za to z wprowadzenia podatku jednolitego. Najbogatsi, zarabiający miliony złotych miesięcznie, będą nadal płacić praktycznie taką samą stawkę, co pracownik zarabiający pensję minimalną.

Antoni Macierewicz planuje zwiększyć wydatki na armię. Mamy przeznaczać na wojsko 2,5 proc. dochodu narodowego. To więcej niż większość krajów europejskich i więcej niż zaleca NATO. Miliardy złotych pójdą m.in. na oddziały obrony terytorialnej, zwane złośliwie harcerzami Macierewicza.

Przyjęty przez rząd Wieloletni Plan Finansowy Państwa nie zakłada istotnego wzrostu wydatków na zdrowie.

A teraz proszę połączyć kropki.

Młodzi lekarze oddają krew i żądają podwyżek

Rozpoczął się protest lekarzy. Zobacz, czy faktycznie tak mało zarabiają? [GALERIA]

Protest lekarzy w Polsce. "Niech poleje się krew". Relacja na żywo [ZDJĘCIA]

Najnowsze