Abp Jędraszewski JAWNIE agituje przed drugą turą?! Jednoznaczne słowa

2020-07-07 19:10 PMar
Abp Jędraszewski JAWNIE agituje za Dudą?! Te słowa nie przejdą bez echa
Autor: AL, archiwum se.pl Abp Jędraszewski JAWNIE agituje za Dudą?! Te słowa nie przejdą bez echa

Wybory prezydenckie 2020. W nadchodzącą niedzielę 12 lipca Polacy wybiorą swojego prezydenta, który sprawował będzie tę funkcję do 2025 roku. W drugiej turze wyborów prezydenckich znalazł się walczący o reelekcję Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski. Choć przyjmuje się, że Kościół nie powinien agitować i namawiać do głosowania za konkretnym kandydatem, złamać zasadę tę postanowił metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. W specjalnym apelu zaapelował on o liczny udział w wyborach. Na tym jednak nie poprzestał i dość jednoznacznie wskazał, na kogo należy oddać swój głos!

Druga tura wyborów prezydenckich już w najbliższą niedzielę. Z tej okazji na stronie  internetowej Archidiecezji Krakowskiej został opublikowany apel arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Na początku tekstu duchowny przytoczył słowa Jana Pawła II. - Mówię tak, jak mówię, ponieważ to jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry!«. Tak przejmująco wyrażał swą miłość do Polski św. Jan Paweł II Wielki w 1991 roku w Kielcach, w czasie swojej IV Pielgrzymki do Ojczyzny. W jej trakcie z wielką mocą głosił wszystkim swoim rodakom, że prawdziwą i autentyczną wolność, w wymiarze zarówno indywidualnym, jak i narodowym, można budować jedynie na tym fundamencie, jakim jest Dekalog. Przez całe swe życie święty Papież wiernie służył Bogu, Kościołowi i Polsce, domagając się, aby jej dzieje nigdy nie toczyły się – jak pisał w poemacie Myśląc Ojczyzna… – »przeciw prądowi sumień - czytamy.

Zobacz także: Abp Jędraszewski złamał nakaz zakrywania nosa i ust? Oto dowód [ZOBACZ]

Następnie Jędraszewski zaapelował do wszystkich wiernych, aby ci spełnili w niedzielę swój obywatelski obowiązek i oddali swe głosy w drugiej turze wyborów. Przekonywał ich do tego słowami: - W imię miłości do Ojczyzny i w duchu wielkiej za nią odpowiedzialności bardzo proszę Was wszystkich, także osoby starsze, które dobrze pamiętają czasy walki z Kościołem i jego nauczaniem, abyście w najbliższą niedzielę, 12 lipca br., jak najliczniej wzięli udział w II turze wyborów prezydenckich.

Andrzej Duda w Starachowicach. Dyskusja zwolenników i przeciwników

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Gdyby abp Jędraszewski na tym poprzestał, nie wywołałby raczej większych kontrowersji. Problem w tym, że w dalszej części zerwał z tradycją apolityczności Kościoła i wskazał, na kogo wypadałoby oddać swój głos. Metropolita krakowski poprosił, aby "zgodnie z właściwie ukształtowanym sumieniem opowiedzieli się za tym kandydatem na urząd prezydenta RP, którego polityczny program jest bliski nauce społecznej Kościoła ze względu na obronę fundamentalnej wartości życia oraz tradycyjnie pojmowaną instytucję małżeństwa i rodziny, a także troskę o zagwarantowanie rodzicom prawa do wychowywanie ich dzieci".

Najnowsze