Adam Bodnar odchodzi. To definitywny koniec! Kto nowym RPO?

2021-07-15 13:26
Adam Bodnar
Autor: East News

Adam Bodnar pełnił funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich od 2015 do 2021 roku. We wrześniu 2020 roku zakończyła się jego kadencja, jednak wybór następcy okazał się trudniejszy, niż mogłoby się wydawać. Podjęto aż 6 prób, w końcu jednak udało się wyłonić osobę, która przejmie obowiązki Adama Bodnara. W czwartek 15 lipca wziął on udział w pożegnalnej konferencji, podczas której między innymi zaapelował do Polaków, aby się szczepili oraz wskazał swojego zastępcę.

Adam Bodnar użył wielu pięknych słów podczas konferencji. - chciałbym powiedzieć i też uzmysłowić społeczeństwu, że dla mnie praca w biurze z RPO była najwyższym zaszczytem. Jest to grono osób, które charakteryzuje empatia, profesjonalizm i zaangażowanie – powiedział. Podkreślił też ważną rolę Rzecznika Praw Obywatelskich dla całego społeczeństwa. - Uważam, że biuro RPO niezależnie od tego kto pełni funkcję RPO, jest dobrem narodowym. Chciałbym, aby mój następca wykorzystał maksymalnie potencjał, jaki jest w tym biurze na rzecz obywateli – mówił Adam Bodnar. Po długim czasie w końcu nastał ostateczny koniec jego kadencji. - Od jutra mnie tutaj nie będzie, ale to nie znaczy ze biuro nie będzie pracować. Zadania będzie wykonywał pan Stanisław Trociuk. Jest związany z biurem RPO od samego początku. Zaczynał jeszcze w 1989 r. Był zastępcą czterech rzeczników obywatelskich. Jestem przekonany że w tym okresie najbliższym będzie wykonywał swoje zadania w najlepszy sposób – mówił.

Nie przegap: Adam Bodnar fatalnie potraktowany w Sejmie. Adrian Zandberg ujawnia. "Razem!!!"

Adam Bodnar odchodzi. Kto będzie nowym RPO?

Sejm powołał na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich prawnika i doktor habilitowany nauk prawnych, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, Marcina Wiącka. Przed kandydatem jest jeszcze oficjalne złożenie przysięgi przed Sejmem, które odbędzie się podczas posiedzeń Sejmu i Senatu 21 lipca. Do tego czasu obowiązki RPO będzie pełnił wskazany przez Adama Bodnara Stanisław Trociuk.

Zobacz: Kim jest Marcin Wiącek, kandydat na Rzecznika Praw Obywatelskich? Co o nim wiemy?

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE