Adrian zandberg

i

Autor: Piotr Grzybowski

Adrian Zandbeg: Krócej znaczy mądrzej

2018-05-05 4:00

Praca od 9 do 16. Bez pilnych telefonów o świcie, bez siedzenia w firmie przez pół nocy. I bez ciągłego zabierania pracy do domu. Szef wie, że to on musi sensownie rozdzielić zadania. Pilnuje, żeby każdy miał co robić, bo inaczej firma nie wyrobi się z zamówieniami. Po siedmiu godzinach, o 16.00, pracownicy wychodzą do domu.

Utopia? Nie, to zachodnioeuropejska codzienność. Krótszy czas pracy obowiązuje we Francji, w Danii, w wielu branżach w Niemczech. Kraje, w których pracuje się krócej, chwalą sobie to rozwiązanie. Duńczycy należą do najszczęśliwszych społeczeństw na świecie. Dania ma zarazem jedną z najbardziej konkurencyjnych gospodarek. We Francji wprowadzenie 35-godzinnego tygodnia pracy spowodowało powstanie tysięcy nowych miejsc pracy. Oczywiście biznesowi lobbyści głośno narzekają na to rozwiązanie - ale większość Francuzów jest zadowolona z tego, że pracuje krócej. Wiedzą, że krócej znaczy mądrzej, wydajniej.

W Polsce robimy dokładnie odwrotnie. Pracujemy niemal najwięcej wśród krajów rozwiniętych. Za długo! Mniej od nas spędzają w pracy nawet Japończycy, choć to o nich przez lata mówiono, że zaharowują się na śmierć. W Polsce ciągle "nie wypada" wyjść z firmy wcześniej niż szef. Polski pracownik spędza w firmie pół życia, choć często nie do końca wiadomo po co. Mamy nawet na to specjalne, niezbyt grzeczne określenie: "dupogodziny". Z takiej pracy wynika więcej problemów niż korzyści: przemęczony pracownik popełnia błędy, nie dostrzega oczywistych usterek. Niestety, wielu prezesów po prostu nie potrafi inaczej. Zarządzają firmami jak folwarkiem: pokrzykują, zmuszają do nadgodzin, przycinają płace. Efekt jest taki sam jak na folwarku - niska wydajność.

Czas z tym skończyć. Dlatego w poniedziałek przed Sejmem ogłaszamy zbiórkę podpisów w sprawie skrócenia czasu pracy. Obywatelski projekt ustawy "Pracujmy krócej" to godzina więcej na obowiązki rodzinne, na naukę czy po prostu na odpoczynek. Ale krótszy tydzień pracy to przede wszystkim sygnał dla polskich firm: koniec z rabunkowym gospodarowaniem ludźmi. Partia Razem chce wprowadzenia tej zmiany w sposób bezpieczny dla gospodarki - stopniowo, krok po kroku. A jeśli firma naprawdę musi trzymać ludzi w pracy dłużej? Niech zapłaci wyższą stawkę za nadgodziny. Polacy zasługują na równowagę pomiędzy pracą a odpoczynkiem.

Mateusz Morawiecki mówił, że zależy mu na doganianiu zachodniej Europy. Ma teraz znakomitą okazję, żeby to udowodnić. Ustawa "Pracujmy krócej" to krok w stronę nowoczesności. Czy rząd ją poprze?

Nasi Partnerzy polecają