Adrian Zandberg: Scenariusz Gowina niepoważny

2020-04-06 11:01
Adrian Zandberg
Autor: Marcin Wziontek / SE

Poseł partii Razem i jeden z liderów lewicy komentuje pomysły Jarosława Gowina na przesunięcie terminu wyborów. Dlaczego lewica nie chce się na nie zgodzić?

„Super Express”: – Czy Lewica poprze pomysł Gowina na przełożenie wyborów?
Adrian Zandberg: – Wybory oczywiście należy przełożyć. Organizowanie ich w szczycie epidemii byłoby popisem głupoty, godnym Nagrody Darwina. Zwolennicy przeprowadzania wyborów za wszelką cenę powołują się na przykład Bawarii. Proponuję, żeby spojrzeli na statystyki zachorowań w Bawarii. Może to ich otrzeźwi. Sam scenariusz pana Gowina jest niezbyt poważny.
– Co w nim niepoważnego?
– Konstytucji nie da się zmienić z dnia na dzień tylko dlatego, że ktoś ma taką fantazję. Nie ma zresztą powodu, żeby grzebać w ustawie zasadniczej. Mamy dziś klęskę żywiołową – tym właśnie jest epidemia koronawirusa. Konstytucja jasno mówi, co powinniśmy zrobić w tej sytuacji: ogłosić stan klęski żywiołowej. Wtedy wybory zostaną przełożone na później. Będzie można je przeprowadzić bezpiecznie, bez narażania życia i zdrowia Polaków.
– Czy PiS zdecyduje się jednak na stan klęski żywiołowej?
– O to proszę pytać pana Morawieckiego. Szczerze mówiąc, mam już dosyć wałkowania tego tematu. Ile można się zajmować przepychankami w obozie władzy? Interesy pana Dudy, ani jakiegokolwiek innego polityka, naprawdę nie są teraz najważniejsze. Ludzie tracą pracę, za chwilę nie będą mieli co włożyć do garnka. Wielu z nich nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Nie mówiąc już o tym, że ten zasiłek jest w Polsce śmiesznie niski. Powinniśmy natychmiast wprowadzić dochód gwarantowany dla tych, którzy tracą środki do życia. O tym rozmawiajmy. To jest naprawdę ważne.
Rozmawiał Tomasz Walczak

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE