Agata Duda pierwszy raz od dawna zabrała głos. Mówiła o wielkiej roli kobiet

2021-08-22 18:04
Agata Duda
Autor: youtube

Pierwsza Dama – Agata Kornhauser-Duda wypełniała dziś swoje obowiązki, biorąc udział w obchodach 5-lecia istnienia Koła Gospodyń Wiejskich w Mniszku (Lubelskie). Żona prezydenta Andrzeja Dudy zabrała przy tej okazji głos na temat roli polskich kobiet.

Polski fenomen

- Jeśli chodzi o liczbę kół, jak również o wszechstronną ich działalność, to Koła Gospodyń Wiejskich to jest naprawdę polski fenomen – stwierdziła Pierwsza Dama podczas uroczystości KGW w Mniszku.

Agata Kornhauser-Duda mówiła, że dzięki spotkaniom z członkiniami KGW mogła przekonać się o niezwykłej sile więzi sąsiedzkich, a także o "wielce inspirującej roli kobiet i przede wszystkim o sile kobiet na wsi". - To właśnie panie, będąc liderkami swoich lokalnych wspólnot, bardzo często wytyczają kierunki zmian, które powinny następować na polskiej wsi, a także wyznaczają kierunki rozwoju polskiej wsi. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że to właśnie panie najlepiej znają troski, problemy i potrzeby swoich lokalnych wspólnot, i to panie bardzo często przekazują te sprawy lokalnym władzom – mówiła prezydentowa.

Pawłowicz zniesmaczona Radkiem Majdanem i jego żoną! Dosadne słowa

W Nowym Targu robią lody z owczego mleka

Piękno ludowej tradycji

Dodała, że z działalnością KGW wiąże się nie tylko zacieśnianie więzi międzypokoleniowych, ale także przekazywanie piękna ludowej tradycji i kultury młodszemu pokoleniu. 0 To właśnie nasza ludowa tradycja i kultura stanowi o naszej narodowej tożsamości i to jest coś, co nas wyróżnia na tle innych narodów – zaznaczyła Pierwsza Dama.

Podkreśliła, że chociaż Koła Gospodyń Wiejskich liczą sobie ponad 150 lat, to prawdziwy ich rozkwit nastąpił w ciągu ostatnich kilku lat, m.in. dzięki wsparciu finansowemu, jakie otrzymały. - W tym czasie te koła, które istniały już dłużej, dostały dodatkowego wiatru w żagle, te, które zawiesiły działalność - reaktywowały się, a powstało bardzo wiele nowych kół – dodała.

Niebezpieczna sytuacja na wizji! Korwin-Mikke dostał ataku kaszlu

Małżonka prezydenta RP objęła patronatem honorowym obchody 5-lecia istnienia KGW we wsi Mniszek w gminie Gościeradów woj. lubelskim. Jak podkreśliła, to wyraz jej uznania i szacunku dla aktywności tego koła, którego członkinie gościła w marcu w Pałacu Prezydenckim. Z okazji jubileuszu życzyła KGW w Mniszku niesłabnącej energii, satysfakcji z działania "i żeby młodzi ludzie, którzy mają tak wspaniałe wzorce wychowawcze, byli dumni ze swoich korzeni".

Przepisy w internecie

KGW w Mniszku tworzy 13 osób, w tym trzech panów. Koło to zajmuje się przede wszystkim kultywowaniem dziedzictwa kulinarnego – przygotowywaniem i prezentowaniem potraw według dawnych receptur i przepisów mniszańskich. Przepisy publikuje na portalu społecznościowym, a swoje wyroby prezentuje na różnych pokazach i konkursach. W ub. roku KGW w Mniszku zostało laureatem konkursu "Piękno tradycji we współczesnym świecie", organizowanego przez samorząd województwa lubelskiego. Celem konkursu było uhonorowanie najbardziej aktywnych Kół Gospodyń Wiejskich, które pracując na rzecz swoich społeczności dbają o lokalne tradycje.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE