"Agent Tomek" usłyszał sześć zarzutów! Chodzi m.in. o pranie brudnych pieniędzy

2019-11-21 17:33 mj-s
Agent Tomek usłyszał sześć zarzutów
Autor: Jarosław Kruk

Tomasz K. znany jako „agent Tomek” usłyszał sześć zarzutów postawionych przez Prokuraturę Regionalną w Białymstoku. Śledczy byłemu posłowi Prawa i Sprawiedliwości i byłemu agentowi Centralnego Biura Antykorupcyjnego zarzucają m.in. pranie brudnych pieniędzy i udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Zarzuty dla Tomasza K. wiążą się z jego działalnością w Europejskim Centrum Wsparcia Społecznego Helper, które na terenie Olsztyna i kilku gmin regionu prowadziło środowiskowe domy samopomocy.

Paweł Sławoń, rzecznik prasowy białostockiej Prokuratury Regionalnej poinformował, że Tomasz K. usłyszał łącznie sześć zarzutów:

- Dotyczą one m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przywłaszczenia wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami mienia w łącznej kwocie około 10 milionów złotych oraz oszustwa w związku z nienależnym przyznaniem dotacji w kwocie ponad 39 milionów, a także przestępstwa prania pieniędzy w kwocie 2 mln zł - wyjaśnił w RMF 24 Paweł Sawoń.

Nie wiadomo czy Tomasz K. przyznał się do winy i czy zastosowano wobec niego jakieś środki zapobiegawcze.

Stowarzyszenie Helper prowadziło ośrodki dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi. Początkowo organizacją kierowała żona „agenta Tomka”, Katarzyna K. Ona również, w połowie roku usłyszała zarzuty, łącznie postawiono jej ich dwanaście.

Najnowsze