Alkohol tylko dla zaszczepionych?! Prof. Horban: To mogłoby przynieść pewien efekt

2022-01-15 16:54
prof. Andrzej Horban
Autor: Piotr Molecki/East News prof. Andrzej Horban

Działająca przy premierze Rada Medyczna rozpadła się, aż 13 jej członków złożyło rezygnację. Wśród tych, którzy pozostali, jest szef rady, profesor Andrzej Horban. O sytuacji w radzie Medycznej Horban mówił w podcaście Wirtualnej Polski. Profesor powiedział, też co sądzi o pomyśle, aby alkohol był tylko dla osób zaszczepionych przeciw Covid -19.

Szef rady medycznej przy premierze prof. Andrzej Horban jest jedną z czterech osób, które pozostały w tym gremium, po odejściu aż 14 ekspertów. O sytuację w Radzie Medycznej Horban pytany był w podcaście Wirtualnej Polski w piątek, zanim jeszcze pojawiła się informacja o jej rozpadzie. Przyznał, że wielu członków Rady jest sfrustrowanych tym, co się dzieje. – Mają prawo. Wydaje mi się, że dużą część opinii kolegów musiałbym podzielać – mówi Horban.

Powiedział też, że większość członków Rady Medycznej na co dzień ma kontakt z pacjentami, wśród których aż 80-90 procent stanowią osoby niezaszczepione. Codzienne rozmowy z chorymi powodują, że lekarze czują już pewne zmęczenie.

– Widzimy, co się dzieje, rozmawiamy z chorymi, którzy się nie zaszczepili (…). Te rozmowy są frustrujące. Te właśnie frustracje powodują, że tak, a nie inaczej się zachowujemy – podkreślił profesor.

Czy prof. Włodzimierz Gut zasili rozbitą Radę Medyczną? Pod jednym warunkiem...

Profesor Horban odpowiedział też na pytanie o kanadyjski model skłaniania do szczepień. W Kanadzie alkohol kupować mogą jedynie osoby szczepione. Zdaniem profesora - „zakaz alkoholu zapewne skłoniłby część Polaków do zaszczepienia się”. Nie ma on jednak wątpliwości, że wielu rodaków starałoby się obejść takie obostrzenia. – To mogłoby w Polce przynieść pewien efekt. Tylko że na Podlasiu znają sposoby, jak ominąć tego typu zakazy – wskazuje szef Rady Medycznej. Dla przypomnienia - Podlasie jest jednym z trzech regionów, gdzie jest najmniej osób zaszczepionych.

Express Biedrzyckiej - Jan Maria Jackowski: Niedzielski się nie sprawdza. Potrzebna korekta na stanowisku
Sonda
Czy szczepienia na Covid-19 powinny być obowiązkowe?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE