Amerykański bohater z medalem od Andrzeja Dudy. Uratował życie Polakowi

2021-09-24 15:41
Prezydent odznaczył bohatera i Polonię
Autor: Grzegorz Jakubowski/KPRP Prezydent odznaczył bohatera i Polonię

Wzruszająca uroczystość miała miejsce w amerykańskim Linden, w stanie New Jersey. Prezydent Andrzej Duda (49 l.) odwiedził Polonię i odznaczył sierż. Coreya Specka, który 12 lat temu uratował życie polskiego żołnierza. Ordery otrzymali też zasłużeni działacze polonijni. Prezydent dziękował amerykańskiej Polonii za kultywowanie polskiej kultury za oceanem.

Tradycją stało się już, że podczas wizyty w USA z okazji sesji Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą (49 l.) spotykają się z przedstawicielami miejscowej Polonii. Podczas uroczystości prezydent podkreślał rolę amerykańskiej Polonii w zacieśnianiu relacji polsko-amerykańskich i z całym światem zachodnim.

Nie przegap: Ale numer! Andrzej Duda zrobił to na wizji. Totalny szok

Nigdy nie zapomnimy tego wielkiego wkładu, jaki nacisk Polonii i Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych przyczynił się do tego, że Polska została przyjęta do Sojuszu Północnoatlantyckiego – podkreślał Andrzej Duda, jednocześnie dziękując za pielęgnowanie ojczystego języka i polskich tradycji za oceanem.

Podczas spotkania prezydent odznaczył Medalem za Ofiarność i Odwagę amerykańskiego żołnierza sierż. Coreya Specka, który w 2009 r. w prowincji Ghazni w Afganistanie ocalił życie rannego kpr. Marcina Kulasa, wynosząc go na plecach, pod ostrzałem talibów, z pola walki w bezpieczne miejsce. O tej historii można dowiedzieć się z filmu dokumentalnego „Weterani. Wyrwani śmierci”, autorstwa Grzegorza Zasępy, redaktora naczelnego „Super Expressu”.

Nie przegap:

- Historia jak z filmów: środek wojennego piekła i dwaj żołnierze którzy mogą polegać tylko na sobie

„Nikt nigdy nie pomyślał, że mamy ginąć”. Wstrząsająca relacja weterana z Afganistanu

Odznaczenia otrzymało również szesnastu działaczy polonijnych, a wśród nich Aneta Antoniak z Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego, która uhonorowana została Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Sonda
Jak oceniasz decyzję o wysłaniu polskich żołnierzy do Afganistanu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE