Andrzej Zybertowicz został profesorem. Otrzymał nominację od prezydenta Dudy

2022-05-18 21:41
Profesor Andrzej Zybertowicz
Autor: TOMASZ RADZIK/SUPER EXPRESS

Doradca prezydenta Andrzeja Dudy i szefa BBN Andrzej Zybertowicz otrzymał dziś 18.05. nominację profesorską. Uroczystość odbyła się w Belwederze. Prezydent Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne kilkunastu nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki.

Doktor habilitowany Andrzej Zybertowicz jest socjologiem i doradcą prezydenta Andrzeja Dudy. Postępowanie w sprawie przyznania mu tytułu profesora nauk społecznych wszczęła w listopadzie 2017 r. Rada Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Andrzej Zybertowicz jest też profesorem nadzwyczajnym tej uczelni.

W czerwcu 2020 roku Prezydium Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów odmówiło przedstawienia prezydentowi Andrzeja Zybertowicza do tytułu profesora w dziedzinie nauk społecznych. Zgodnie z ustawą, tytuł profesora nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wniosku Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów. Prezydium podjęło taką decyzję w głosowaniu. Pięć głosów było za, trzy głosy przeciw oraz trzy głosy wstrzymujące.

Skuteczne odwołanie

Po tej decyzji złożono odwołanie do Rady Doskonałości Naukowej, w którym oceniono recenzje prac naukowych Andrzeja Zybertowicza, napisane przez czwórkę profesorów. Odwołanie było skuteczne. Jak podaje polskieradio24.pl - ocena argumentów recenzentów wykazała, że albo nie rozumieli prac Andrzeja Zybertowicza, nie przeczytali ich w ogóle albo wykazali się złą wolą lub do swojej pracy podeszli niestarannie. Ponadto jakość pracy recenzentów powołanych przez Centralną Komisję pozostawiają wiele do życzenia. Ostatecznie, siedmiu członków prezydium RDN głosowało za przyjęciem wniosku, czyli nadaniem tytułu naukowego, a trzy osoby były przeciwko.

Szymon Hołownia: Jedna lista opozycji to ryzyko
Sonda
Czy Andrzej Duda jest dobrym prezydentem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE