Angielski wirus już w Polsce! Czy jest się czego bać? Znany wirusolog ujawnia

2021-01-21 18:00 TWO
„Brytyjska” odmiana koronawirusa dotarła już do Polski
Autor: Getty Images

To już pewne! O zidentyfikowaniu brytyjskiego szczepu koronawirusa B.1.1.7 u chorej z województwa małopolskiego poinformowało laboratorium diagnostyczne genXone. Obecność tzw. brytyjskiej mutacji wirusa w Polsce została zgłoszona do międzynarodowego systemu raportowania – przekazał nam rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, oficjalnie potwierdzając tym samym przypadek wykrycia w Polsce odmiany koronawirusa. Zapraszamy do zamieszczania opinii w naszej sekcji komentarzy.

Według części naukowców, brytyjska odmiana koronawirusa, którą zidentyfikowano w grudniu w Anglii, jest bardziej zaraźliwa niż obecnie dominująca wersja wirusa. Czy jest się czego bać? – Szczep ten jest u nas już od kilku miesięcy, ale widzimy, że liczba przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce spada. Są pojedyncze zmiany w sekwencji wirusa, które – jak się sugeruje – wiążą się z jego większą transmisyjnością oraz – potencjalnie – unikaniem odpowiedzialności immunologicznej. Mówi się, że jest on znacznie bardziej transmisyjny, ale są to na razie spekulacje bazujące na rozwoju epidemii w danych miejscach, gdzie ten wariant występuje – mówi nam prof. Krzysztof Pyrć (42 l.) z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ. – Wirus ten nie powoduje natomiast cięższego przebiegu choroby.  Również obecne szczepionki są skuteczne przeciwko temu wariantowi – dodaje znany wirusolog.

PRZECZYTAJ TEŻ:

Chorych zaszczepią przed PROKURATORAMI. Rząd zmienia kolejność szczepień

Awantura ze szczepionkami! Szokujące słowa lekarza. Kontrowersyjny temat

"Nauczyciele mogą poczekać na szczepienia, bo są inteligentni" - wypalił prof. Horban. Zwalczą wirusa siłą umysłu? Zobacz komentarz Adama Federa

Jak poinformował nas rzecznik resortu zdrowia, w przyszłym tygodniu rusza ogólnopolskie badanie pod kierunkiem prof. Pyrcia, które określi skalę obecności brytyjskiej mutacji koronawirusa w Polsce oraz możliwe konsekwencje zdrowotne.

Najnowsze
KOMENTARZE