Antoni Macierewicz wyrzucił członków podkomisji smoleńskiej! Eksperci nie zgadzali się z raportem

2021-05-07 18:39
Antoni Macierewicz
Autor: PAWEŁ SKRABA/ SUPER EXPRESS Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz zdecydował o wyrzuceniu z podkomisji smoleńskiej dwóch członków - Marka Dąbrowskiego i kmdr. Wiesława Chrzanowskiego - poinformował portal wPolityce.pl. Na wniosek Antoniego Macierewicza eksperci zostali usunięci z podkomisji przez szefa MON Mariusza Błaszczaka. W odpowiedzi na tę decyzję, z prac w podkomisji smoleńskiej zrezygnował również kmdr Kazimierz Grono. Eksperci - w przesłanym redakcji portalu oświadczeniu - stwierdzili, że nie zgadzają się z treściami zawartymi w raporcie podkomisji, a ich nazwiska zostały tam umieszczone bez ich zgody. Sprawę skomentowała również podkomisja, przesyłając do PAP swoje oświadczenie.

Macierewicz wyrzucił ekspertów

Antoni Macierewicz od lat przekonuje, że oficjalne raporty dotyczące przyczyn katastrofy smoleńskiej są niezgodne z prawdą. Prace podkomisji smoleńskiej pod przewodnictwem Macierewicza budzą ogromne kontrowersje i nie inaczej jest i tym razem. Nie chodzi jednak o kolejny raport czy wideoprezentację, a roszady personalne w podkomisji. Marek Dąbrowskikmdr Wiesław Chrzanowski o usunięciu z gremium mieli dowiedzieć się mailowo 5 maja br. W wiadomości brak jednak uzasadnienia. Umowę z ekspertami rozwiązano z końcem kwietnia.

W odpowiedzi eksperci, w przesłanym - wspólnie z kmdr. Kazimierzem Grono - oświadczeniu, stwierdzili, że nie zgadzają się z materiałami opublikowanymi w ostatnim raporcie podkomisji smoleńskiej oraz z "metodologią" jej prac. Zaznaczyli, że ich nazwiska pojawiły się w dokumencie bez ich zgody i wiedzy.

Jak informuje portal wPolityce.pl, po tych decyzjach, podkomisja smoleńska pozostaje bez zespołu lotniczo-nawigacyjnego, który pracował m.in. nad analizą trajektorii lotu tupolewa.

Podkomisja smoleńska komentuje

Do tych informacji odniosła się sama podkomisja smoleńska.

W związku z artykułem umieszczonym na portalu wpolityce.pl z dnia 7 maja br. Podkomisja do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego informuje, że pan Wiesław Chrzanowski i pan Marek Dąbrowski od dłuższego już czasu nie współpracowali z Podkomisją - stwierdzono w oświadczeniu przesłanym do PAP.

Stwierdzono również, że Służba Kontrwywiadu Wojskowego odmówiła wystawienia Wiesławowi Chrzanowskiemu poświadczenia dostępu do informacji niejawnej. Natomiast Marek Dąbrowski - według Podkomisji - nie przekazywał jej swoich prac, odmawiał wykonywania zleconych zadań i nie realizował ustawowych obowiązków, "mimo to systematycznie powoływał się na pełnienie nie istniejącej funkcji w ramach Podkomisji".

11. rocznica katastrofy smoleńskiej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze