Antyszczepionkowi posłowie wkurzają polityków PiS. Ale to PiS i stworzył - komentuje Tomasz Walczak

2022-01-28 6:41
SG opinie Tomek Walczak
Autor: SE

Szczepienia przeciwko koronawirusowi okazały się w Polsce porażką. W pełni zaszczepionych jest nie całe 50 proc. z nas. Rząd niewiele robi, by wzorem innych państw zachęcić a nawet zmusić do szczepień tych, którzy go odmawiają. Nawet drugorzędnych ustaw PiS nie potrafi przepchnąć przez parlament. Coraz głośniej więc politycy PiS narzekają na swoje koleżanki i kolegów, którzy szczepieniom są przeciwni. Problem polega jednak na tym, że antyszczepionkowców wyhodował sobie sam PiS - komentuje dziennikarz "Super Expressu" Tomasz Walczak.

Akuszerzy antyszczepionkowców

Wicepremier Henryk Kowalczyk przyznał z bólem, że wśród zaplecza parlamentarnego PiS zaroiło się od antyszczepionkowców. Niedawno posłanka PiS Joanna Lichocka w internetowej pyskówce z koleżanką z koalicji Anną Marią Siarkowską, która obóz antyszczepionkowców i szczepionkoscepyków dopieszcza, wyznała, że „coraz trudniej jest tolerować głupotę i odgrywać wobec tej głupoty rolę, że szanuje się inny punkt widzenia”. Dodała, że ma już tego dosyć. Nie ona jedna. Trudno jednak o współczucie.

PiS przez lata przesuwał się na coraz bardziej radykalnie prawicowe pozycje, próbując zawłaszczyć całą prawicą scenę polityczną dla siebie i nie zostawiać tlenu dla żadnej liczącej się siły pod prawicową ścianą. Efekty okazały się jedynie tymczasowe, bo mimo coraz bardziej ekstremistycznej prawicowości monopolu nie udało się utrzymać. Ale w tym wyścigu do dna władze PiS nie tylko pozwoliły zradykalizować swoich działaczy i klakierów, lecz także importowały radykałów z innych partii.

Posłanka Siarkowska, na którą psioczyła Joanna Lichocka, nie wzięła się w parlamencie w wyniku cudownych zdarzeń, ale dlatego, że PiS wziął ją na swoje listy, kiedy w poprzedniej kadencji rozpadał się eksperyment polityczny Kukiza. Szczepionkowosceptyczni hochsztaplerzy z Solidarnej Polski, którzy dziś zatruwają dobre samopoczucie Henryka Kowalskiego, to także efekt udostępnienia im list przez Nowogrodzką. Małżeństwo Elbanowskich, które walczy pod rękę z Siarkowską ze szczepieniami dzieci na COVID-19, było na utrzymaniu Ministerstwa Edukacji pod wodzą PiS. Co więcej, zależne od PiS media najpierw podważały istnienie pandemii, teraz sieją antyszczepionkową propagandę, której nie powstydziłyby się rosyjskie trolle wspierające ruch antyszczepionkowy.

To PiS stworzył dla radykałów przestrzeń dla głoszenia swoich szkodliwych i zagrażających życiu Polaków bzdur. Ludzi, którzy powinni być politycznymi frustratami w internecie wylewającymi swoje żale na brak znaczenia, PiS wprowadził na najwyższy szczebel polityki, dając im trybunę do podważania działań na rzecz ratowania ludzi. Kiedy wpuszczasz obskuranckich barbarzyńców na salony i dajesz im szansę zatruwać umysły Polakom, nie masz prawa się oburzać, że sieją ciemnotę i uniemożliwiają sensowną odpowiedź na pandemię. Musisz liczyć się z tym, że to ty odpowiadasz za tysiące śmierci, które brak tej odpowiedzi spowodował.

Express Biedrzyckiej - Krzysztof Śmiszek: Szczury już uciekają z tonącego okrętu PiS
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE