Astronomiczne dotacje dla fundacji Rydzyka! Nie uwierzysz, ile milionów państwo przelało do Torunia

Tadeusz Rydzyk
Autor: PIOTR GRZYBOWSKI/SUPER EXPRESS

Szok! Fundacja Lux Veritatis, której prezesem jest ojciec Tadeusz Rydzyk, od czasu, gdy u władzy jest Prawo i Sprawiedliwość, dostała 5,9 milionów złotych od ośmiu ministerstw podlegających premierom Beacie Szydło i Mateuszowi Morawieckiemu. Tak wynika z odpowiedzi na cykli interpelacji poselskich, które do wszystkich ministerstw wysłała Halina Gill-Piątek, posłanka partii Polska 2050 Szymona Hołowni.

To się nazywa "mieć znajomości"! Ojciec Tadeusz Rydzyk, właściciel medialnego imperium Radia Maryja, nie może narzekać na brak przychylności ze strony obecnej ekipy rządzącej. Jak wynika z ustaleń Hanny Gill-Piątek, która wysłała do wszystkich ministerstw pytania o państwowe środki przyznawane dla fundacji Lux Veritatis (nadawcy TV TRWAM), od roku 2015 do toruńskiej fundacji trafiło niemalże 6 milionów złotych podatnikówNajwięcej pieniędzy na konto Fundacji Lux Veritatis przelała kancelaria premiera. KPRM zawarła z fundacją Rydzyka cztery umowy na zakup czasu antenowego dla spotów informujących o zapobieganiu, przeciwdziałaniu i zwalczaniu Covid-19, oscylujące na kwotę 2,3 mln zł. 

Finansowanie Fundacji Lux Veritatis przez poszczególne ministerstwa

Z kolei Ministerstwo Zdrowia zostawiło u Lux Veritatis 1,3 mln zł, które miały być przeznaczone na emisję i produkcję spotów w ramach kampanii społecznej „Planuję długie życie”. - Celem nadrzędnym prowadzonych działań było zwiększenie świadomości Polaków w zakresie korzyści z przeprowadzenia regularnych badań przesiewowych oraz zwiększenie zgłaszalności na badania w kierunku raka piersi, raka szyjki macicy, raka, jelita grubego, nowotworów skóry, nowotworów płuca. W ocenie resortu Telewizja Trwam, prowadzona przez Fundację Lux Veritatis, ma duży zasięg w grupie docelowej kampanii, która jest najbardziej sceptycznie i niechętnie nastawiona do wykonywania regularnych badań profilaktycznych - komentował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. 

Podium rządowych dotacji dla fundacji Rydzyka zamyka Ministerstwo Rolnictwa. Na kampanię „Poznaj dobrą żywność" oraz program operacyjny „Rybactwo i morze” resort rolnictwa przeznaczył 636,4 tys. zł.

W ciągu 6 ostatnich lat Ministerstwo Rodziny wydało u Rydzyka 386,6 tys. zł m.in. na spoty promujące program „Rodzina 500+" i „Rodzina polska wolna od przemocy”. Za nim jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które od 2015 roku powierzyło 365,4 tys. zł m.in. na promocję rządowego programu aktywizacji Kół Gospodyń Wiejskich i audycje o funduszach europejskich. 

Kolejne miejsca to:

313,2 tys. zł od Ministerstwa Klimatu i Środowiska na przygotowanie i emisję cyklu dziewięciu audycji nt. jakości powietrza ("Coś wisi w powietrzu"),

285,7 tys. zł od Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na realizację i emisję programów w ramach kampanii: "Czytaj! - to najlepsza inwestycja, na jaką zawsze Cię stać", "Regał - cykl audycji promujących czytelnictwo" i "Literackie świadectwo postaw Polaków wobec Żydów w czasie II wojny światowej",

188 tys. zł od Ministerstwa Rodziny na realizację telewizyjnej kampanii społecznej w ramach projektu "Rodzina polska - wolna od przemocy"

118 tys. zł od Ministerstwa Edukacji i Nauki na produkcję cyklu programów "Społeczna odpowiedzialność nauki",

78 tys. zł od istniejącego do 2020 r. Ministerstwa Cyfryzacji na emisję spotów w ramach kampanii "e-Polak potrafi"

Kolejne miliony dla Rydzyka. Czy teraz wystarczy mu do pierwszego? Komentarz Adama Federa [WIDEO]
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze