Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nagle pojawił się na granicy z Polską. Natychmiastowa reakcja służb

2022-05-28 17:50
Petro Poroshenko
Autor: AP Petro Poroshenko

Niemałe zaskoczenie na granicy polsko - ukraińskiej wywołał były prezydent Ukrainy, który nagle pojawił się na rogatkach. Nie trzeba było długo czekać na reakcję służb, które zajęły się oficjelem.

Niespodzianka na granicy Polski z Ukrainą. Na przejściu w punkcie Rawa Ruska nagle pojawił się były prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko. Polityk po raz pierwszy widziany był tam w piątek wieczorem wraz ze swoją świtą. Już wtedy próbował przekroczyć granicę, jak podaje agencja UNIAN.

Petro Poroszenko zatrzymany na granicy

Nie zdołał tego jednak zrobić w piątkowy wieczór, więc kolejną próbę podjął w sobotę. Tego dnia jednak Petro Poroszenko także odbił się od zamkniętego szlabanu. Znów został zatrzymany przez ukraińskie służby, które nie wypuściły go z kraju.

Przypomnijmy, że na mocy prawa dotyczącego mobilizacji mężczyzn w wieku od 18. do 60. roku życia, wielu Ukraińców zostało wbrew własnej woli w kraju. Aby go opuścić, potrzebne jest specjalne pozwolenie.

Stosowne dokumenty miał posiadać Poroszenko, ale i tak nie został przepuszczony przez granicę. Tak przynajmniej twierdzi Iryna Heraszczenko z partii Europejska Solidarność. Ta podała w sieci, że Petro Poroszenko "nie został wypuszczony z kraju bez podania przyczyn", choć posiadał przy sobie dokument w sprawie delegacji podpisany przez przewodniczącego parlamentu Rusłana Stefańczuka.

Z kolei służby ochraniające granicę przekonują, że Poroszenko nie wyjechał z kraju przez problem z potwierdzeniem wystawionego Poroszence pozwolenia. Zawieść miał kod QR, którego czytniki strażników nie potrafiły przetworzyć.

Otoczenie byłego prezydenta Ukrainy oskarża o "polityczne zmówienie"

Jak podaje Ukraińska Prawda, politycy z otoczenia byłego prezydenta oskarżyli już ukraińskie władze o "polityczne zmówienie". Podkreślili także, że choć Poroszenko ma 56 lat to nie jest objęty obowiązkiem wojskowym, nałożonym na Ukraińców do 60 roku życia.

Sonda
Czy Ukraina wygra bitwę o Donbas?
Express Biedrzyckiej 27.05 (Leszek Miller, Ryszard Schnepf, kmdr por. Maksymilian Dura) Sedno Sprawy: Grzegorz Cessak
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE