Banaś JEZDNOZNACZNIE o przesłuchaniu Kaczyńskiego. To nie przelewki!

2022-01-24 7:30
Marian Banaś
Autor: Paweł Dąbrowski/SUPER EXPRESS Marian Banaś

Marian Banaś znów zabrał głos w sprawie afery związanej z wykorzystywaniem systemu Pegasus. - Za rządów obecnej władzy służby mogą podsłuchiwać każdego oraz zbierać materiał i nikt nie ma nad tym kontroli - mówił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes Najwyższej Izby Kontroli. Banaś został zapytany również o inwigilację opozycji. Odpowiedź była jednoznaczna. Podczas rozmowy była także mowa o przesłuchaniu Jarosława Kaczyńskiego.

Marian Banaś obszernie wypowiedział się o aferze związanej z Pegasusem przed senacką komisją nadzwyczajną. To jednak nie koniec jego aktywności w tej głośnej sprawie. Szef NIK w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" stwierdził bez cienia wątpliwości, że PiS inwigilowało opozycję w czasie kampanii wyborczej w 2019 roku. - Mamy na to dowody. Potwierdzeniem są doniesienia medialne i zeznania, które usłyszeliśmy na komisji senackiej, które jednoznacznie dowodzą, że taka sytuacja miała miejsce. Problem polega na tym, że służby specjalne nie podlegają żadnej kontroli, jeśli chodzi o metody działań rozpoznawczo-inwigilacyjnych. Za rządów PiS służby mogą inwigilować każdego oraz zbierać materiał i nikt nie ma nad tym kontroli - powiedział Marian Banaś. Dopytywany, czy podsłuchy mogły wpłynąć na wybory parlamentarne, odparł: "Oczywiście mogły wpłynąć, ale trudno powiedzieć, na ile zaważyły o wynikach wyborów".

Zobacz także: Banaś szokuje przed komisją ds. Pegasusa. Kaczyński i służby specjalne na celowniku [ZAPIS RELACJI]

Zdaniem Mariana Banasia powinna powstać sejmowa komisja śledcza ws. Pegasusa. - Jednoznacznie powinno się ustalić, jak głęboki był proces inwigilacji - dodał. Banaś pytany, dlaczego chce przesłuchać prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, odparł: "Istnieje konieczność sprawdzenia, czy był sprawowany właściwy nadzór na służbami specjalnymi. Pan Jarosław Kaczyński jest wicepremierem od spraw bezpieczeństwa, więc to wynika samo z siebie i wskazuje na konieczność jego przesłuchania".

Sonda
Czy w Polsce służby specjalne podsłuchują przeciwników politycznych?

Marian Banaś przekazał, że na obecny rok NIK ma zaplanowanych 88 kontroli. - Oprócz tego będziemy robili kontrole doraźne i tu też toczył się bardzo ostry bój o to, czy ten plan zostanie przyjęty. Plan został przyjęty w momencie, gdy zapowiedziałem, że kontrole, które zostały wyrzucone z planu, będą w formie kontroli doraźnej. Wtedy od razu usłyszeliśmy, że mamy regulaminowy termin - powiedział prezes Najwyższej Izby Kontroli.

Express Biedrzyckiej - Paweł Kowal: Banaś okazał się silniejszy niż sądził PiS
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE