Będą OBNIŻAĆ emerytury! Minister Błaszczak przedstawia szczegóły ustawy dezubekizacyjnej

2016-07-12 12:58

We wtorek o 10:30 w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji szef resortu, Mariusz Błaszczak ma przedstawić projekt ustawy dezubekizacyjnej. Zakłada ona obniżenie emerytur i rent byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa.  W połowie czerwca rząd zapowiedział cięcia tych wynagrodzeń. Mają one nie odbiegać od emerytur w systemie powszechnym. Obniżki emerytur może sie spodziewać około 32 tysięcy funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Protesty wydają się być nieuniknione.  

MSWiA poinformowało o tym wydarzeniu na swoim TT:

 

 

Jak rozpoczął swoje przemówienie minister Błaszczak, ustawa ta to: - Naprawienie tego, co przez lata naprawione nie zostało. Jest to wyraz sprawiedliwości. Ten projekt było długo oczekiwany i jest bardzo potrzebny. Projekt jest gotowy. Mam nadzieję, że ten proces legislacyjny zostanie przeprowadzony szybko. Ustawą objętych zostanie ponad 32 tys. osób. Każdego miesiąca ma to przynieść oszczędności rzędu 11 300 000 zł.

Projekt zakłada obniżenie procentowego wymiaru emerytury z 0,7% na 0,5% za każdy rok służby w organach bezpieczeństwa państwa w latach 1944-1990. Ponadto wysokość emerytury dla osób posiadających jedynie okresy służby w organach bezpieczeństwa nie będzie mogła być wyższa od kwoty przeciętnej emerytury, czyli ok. 2130 zł.

Zmniejszone zostaną również renty. Renta inwalidzka dla osób posiadających jedynie okresy służby w organach bezpieczeństwa ma spaść z 10 000 zł do 1610 zł, zaś renta rodzinna (dla członka, który nabył prawa do renty po zmarłym funkcjonariuszu)  z 8500 zł na 1850 zł.

Większość interautów decyzję ministra przyjęło entuzjastycznie:

 

Zobacz także: Masz 3 tysiące pensji? Sprawdź, ile dostaniesz emerytury!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE