Będzie mur na granicy z Białorusią? Rząd przyjął projekt ustawy o budowie zabezpieczenia

2021-10-13 9:31
Usnarz Górny. Granica polsko-białoruska
Autor: Tomasz Matuszkewicz/SE

Już wszystko jasne! Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o budowie muru na granicy z Białorusią. Taką informację przekazał we wtorek wieczorem szef MSWiA, Mariusz Kamiński. - Prawdopodobnie dziś specjalna ustawa będzie omawiana w Sejmie – powiedział w środę Polskim Radiu 24 wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Rządowy projekt został skierowany do sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Zakłada on m.in., że do tej inwestycji nie będą stosowane przepisy odrębne. Przewiduje też możliwość wywłaszczenia nieruchomości. Koszt budowy planowanej bariery to 1 mld 615 mln zł.

Minister Mariusz Kamiński, szef MSWiA podał, że na polsko-białoruskiej granicy stanie mur: - Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy Polski z Białorusią; projekt, który trafi teraz do Sejmu, zakłada stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu - powiadomił minister spraw wewnętrznych i administracji na Twitterze. W wypowiedzi dla PAP minister Kamiński zaznaczył, że Straż Graniczna od kilku miesięcy odnotowuje zwiększoną presję migracyjną na polsko-białoruskim odcinku granicy państwowej. - W związku z tym należy w trybie pilnym podjąć działania w zakresie budowy solidnej, wysokiej zapory wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu. Takie zabezpieczenie techniczne granicy sprawdziło się już w innych krajach, jako skuteczne rozwiązanie w walce z nielegalną migracją. Sprawdzi się i u nas - podkreślił szef MSWiA.

Resort poinformował PAP, że celem przyjętego projektu ustawy - którym zajmie się teraz Sejm - jest określenie zasad realizacji budowy zabezpieczenia granicy, stanowiącej też granicę zewnętrzną UE. - Projektowane rozwiązanie będzie polegać na stworzeniu podstaw prawnych umożliwiających szybkie i efektywne zrealizowanie tej inwestycji - wyjaśniło MSWiA. W przyjętym przez rząd projekcie, jak wskazano, "zaproponowano stworzenie mechanizmów, które umożliwią wybudowanie ogrodzenia w możliwie najkrótszym czasie". Jak dodał Mariusz Kamiński to działania reżimu Łukaszenki wymagały zdecydowanej reakcji rządu.

Formalnym inwestorem budowy bariery wzdłuż granicy państwowej będzie, jak przekazał resort, komendant główny Straży Granicznej, który zostanie uprawniony do powołania pełnomocnika w tej sprawie. Zostanie też powołany zespół do przygotowania i realizacji tej inwestycji.

Rządowy projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy został skierowany do sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Projekt zakłada m.in., że do tej inwestycji nie będą stosowane przepisy odrębne. Przewiduje też możliwość wywłaszczenia nieruchomości. Koszt budowy planowanej bariery to 1 mld 615 mln zł.

Budowę zapory na granicy z Białorusią, innej niż doraźne zabezpieczenia, zapowiedział w ubiegłym tygodniu w Białymstoku wicepremier ds. bezpieczeństwa, prezes PiS Jarosław Kaczyński po wyjazdowym posiedzeniu Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych.

Sonda
Czy popierasz pomysł budowy muru na granicy z Białorusią?
ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Politycy zawodzą ws. sytuacji na granicy [Super Raport]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE