Będzie nowe święto państwowe? Abp Gądecki już się podpisał

2021-06-19 13:05
ks. abp Stanisław Gądecki
Autor: facebook.com/ KEP

Arcybiskup Stanisław Gądecki podpisał się pod petycją, dzięki której Polacy zyskali by jeszcze jeden dzień ustawowo wolny od pracy. Chodzi o ustanowienie nowego święta. W akcję zaangażował się także Instytut Pamięci Narodowej. Arcybiskup Stanisław Gądecki jest przekonany, że nowe święto jest potrzebne. Dla części Polaków takie rozwiązanie wydaje się korzystne, bowiem mogliby przedłużyć swój wypoczynek związany z innym świętem. Kiedy nowe święto by wypadało i co upamiętnia?

Arcybiskup Stanisław Gądecki poparł pomysł zainicjowany między innymi przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu oraz przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, by dzień 27 grudnia uznać świętem państwowym Data ma upamiętniać Powstanie Wielkopolskie. – Arcybiskup Gądecki w obecności dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Przemysława Terleckiego, podpisał deklarację poparcia ustanowienia dnia 27 grudnia świętem państwowym. To wsparcie inicjatywy upamiętnienia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 – czytamy na oficjalnym Twitterze Archidiecezji Poznańskiej.

Nie przegap: Abp Jędraszewski podczas mszy zaczął mówić o Kaczyńskim. „To nasz obowiązek dziękować”

W praktyce oznaczałoby to dłuższą przerwę bożonarodzeniową, bowiem nowe święto, a zarazem wolne od pracy, wypadałoby tuż po drugim dniu świąt Bożego Narodzenia. - Zapraszamy wszystkie osoby, samorządowców z Wielkopolski, Pomorza, Kujaw oraz Ziemi Lubuskiej, a także inne chcące się przyłączyć samorządy, regionalistów, muzealników, instytucje i stowarzyszenia, które pielęgnują pamięć o Powstaniu Wielkopolskim i zajmują się upowszechnianiem wiedzy o bohaterskim zrywie naszych przodków, do włączenia się w nasz wspólny wysiłek doprowadzenia do ustanowienia dnia 27 grudnia świętem państwowym – czytamy na stronie Instytutu pamięci Narodowej.

Zobacz: Abp Jędraszewski okropnie poniżony przez byłego dziennikarza TVP. „Odrażająca postać...”

Jak na razie w Polsce jest 13 świąt ogólnopaństwowych, ustawowo wolnych od pracy. Najbliższe jest 15 sierpnia, kiedy obchodzi się Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze