Bez szans na pieniądze z Unii do końca września? Niepokojące doniesienia

2021-09-24 20:20
Mateusz Morawiecki
Autor: ARTUR HOJNY Mateusz Morawiecki

Bardzo niepokojące wiadomości docierają do nas za pośrednictwem radia RMF. - Bardzo mało prawdopodobne jest, by Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy do końca września - mówią anonimowi informatorzy rozgłośni. Polska prowadzi rozmowy techniczne z KE w sprawie KPO, ale "piłka jest po stronie Warszawy". Tłem konfliktu ma być o wniosek premiera Mateusza Morawieckiego do Trybunału Konstytucyjnego dotyczący stwierdzenia wyższości prawa unijnego nad krajowym.

Przedstawienie Krajowego Planu Odbudowy przez rząd Mateusza Morawieckiego jest podstawą do przekazania środków z europejskiego Funduszu Odbudowy na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa w gospodarce. Stawką jest 36 mld euro zaliczki. Polska jest ostatnim krajem UE, którego KPO nie został zatwierdzony.

Bruksela wstrzymuje pieniądze dla Polski

- Bardzo mało prawdopodobne jest, by Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy do końca września, na co liczyły polskie władze - ustaliło radio RMF FM. Źródła w KE wskazują, że wciąż nie wiadomo, czy Polska zamierza respektować wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodzi o wniosek złożony do TK w marcu przez premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zbadania zgodności z konstytucją zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym.

Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej podjął w środę decyzję o odroczeniu posiedzenia. Kolejna rozprawa 30 września.

>>>Koszmar Julii Przyłębskiej na dworcu! "Tłumaczyłam, że jestem z dzieckiem". Dramatyczna relacja

"Piłka po stronie Warszawy"

- Piłka jest po stronie Warszawy - mówią źródła RMF w Komisji Europejskiej. Obecnie trwają rozmowy techniczne między Polską a KE w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Radio dowiedziało się, że polskie władze ustąpiły już m.in. w kwestii włączenia do realizacji wyroku TSUE w sprawie systemu dyscyplinującego sędziów do tekstu KPO.

Rzecznik rządu: "Biurokracja Brukselska działa wolno"

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w połowie września, że do polskiego Krajowego Planu Odbudowy wdrożono wszystkie uwagi zgłoszone przez Komisję Europejską. - W tej chwili czekamy na informację zwrotną w tym zakresie. Liczę na to, że na przełomie września i października będzie można mówić już o akceptacji KPO. Aczkolwiek wiemy o tym, że niestety biurokracja brukselska działa dosyć wolno i to jest taki efekt - dodał.

Przypomnijmy. Pieniądze z Funduszu Odbudowy popłynęły już do wielu unijnych krajów - Włochy otrzymały 24,9 mld euro, Hiszpania 9 mld, Francja 5,1 mld, Grecja 4 mld, Niemcy 2,3 mld, a Portugalia 2,2 mld euro. 

>>>Andrzej Duda publikuje oświadczenie majątkowe. Ile zarabia głowa państwa?

>>>Niespodziewany zwrot akcji. Miller chwali Morawieckiego? "Prosto z lewej"

Zobacz reakcję pięknej dziewczyny z Turowa na bajońską karę. Kliknij w galerię poniżej

Express Biedrzyckiej - Jarosław Gowin: Morawiecki wbija nóż w plecy przedsiębiorcom i kłamie
Sonda
Czy wierzysz w prawdomówność Mateusza Morawieckiego?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE