Protest NSZZ Solidarność

i

Autor: Piotr Piwowarski Protest NSZZ Solidarność

Niewygodne dla PiS nazwiska znikają z encyklopedii Solidarności. Celowo usuwa je IPN?

2020-12-18 11:47

Instytut Pamięci Narodowej zmienia internetową Encyklopedię Solidarności i zarazem historię tego ruchu – alarmują zarówno politycy, jak i dziennikarze. Zwraca na to uwagę senator PO Krzysztof Brejza na swoim twitterowym profilu. „IPN usuwa z Encyklopedii Solidarności biogramy niewygodnych PiS-owi nazwisk” – napisał polityk. „Nie wymazujemy nikogo z Encyklopedii Solidarności” - odpowiada IPN. I informuje, że Encyklopedia Solidarności ma jedną trzecią dotychczasowych wpisów ze względu na brak praw autorskich. Co o tym sądzicie? Podzielcie się opiniami w sekcji komentarzy.

Krzysztof Brejza jest zgoła odmiennego zdania. „IPN usuwa z Encyklopedii Solidarności biogramy niewygodnych PiS-owi nazwisk. Sprawę odkryła Beata Czuma (skasowali życiorys Andrzeja Czumy). Ale usunęli też życiorys Jarka Brejzy, brata mojego Taty. Miał tylko 17 lat. 4 sierpnia 1982 r. po ciągłych szykanach inowrocławskiej SB popełnił samobójstwo. Jego grób wielokrotnie profanowali SB-cy, a dziś jego pamięć jest niszczona przez tchórzliwych historyków. Załącznik: zarchiwizowany przez web.archive biogram Jarosława Brejzy z września 2020” – czytamy na Twitterze senatora PO. Według informacji IPN, nowa wersja internetowej Encyklopedii Solidarności ma tylko 1/3 biogramów i haseł z jej poprzedniej wersji, a powodem tej sytuacji jest brak praw autorskich.

Dramat Rydzyka. Wielka bieda. Nie ma co do garnka włożyć? Felieton wideo Adama Federa, odc. 168

Nowa wersja portalu Encyklopedia Solidarności – encysol.pl, nad którym IPN przejął opiekę, została uruchomiona 10 grudnia. Okazało się, że brakuje wielu wpisów, m.in. biogramów dawnych działaczy opozycji demokratycznej. Na problem ten zwrócili uwagę dziennikarze i politycy. IPN oświadczył, że nie wymazuje nikogo z Encyklopedii Solidarności. "Brak niektórych nazwisk w nowej wersji portalu Encyklopedia Solidarności związany jest tylko i wyłącznie z brakiem zgody części autorów haseł na ich wykorzystanie w formie cyfrowej" - podał Instytut.

"Inicjatywa pod nazwą Encyklopedia Solidarności obejmuje łącznie około 5000 biogramów oraz 2000 haseł przedmiotowych i jest wciąż rozwijana” – oświadczył IPN . Większość haseł i biogramów, których nie ma w nowej wersji portalu, można natomiast znaleźć w czterech tomach Encyklopedii Solidarności, wydanych przez Instytut Pamięci Narodowej i podmioty współpracujące.