Błaszczak podpisał ważną umowę. Mówi, jakie czekają nas wydatki. Tylko w "SE"

2022-05-13 11:43
Mariusz Błaszczak vs żołnierze
Autor: Maciej Kulczyński, Paweł Jaskółka/Super Express Błaszczak zdradza kulisy negocjacji z Niemcami. Jego słowa nie napawają optymizmem

Mariusz Błaszczak ( 53 l.) z ramienia MON podpisał umowę z Beatą Daszyńską-Muzyczką prezes Banku Gospodarstwa Krajowego dotyczącą obsługi Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. W rozmowie z "Super Expressem" szef resortu obrony narodowej przekazał, dlaczego wspomniany fundusz jest tak istotny. Zwłaszcza w kontekście wydarzeń, które dzieją się za wschodnią granicą.

Wojna na Ukrainie pokazała, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie militarne. Dobrze opłacane wojsko i nowoczesny sprzęt pomagają w pełnoskalowych wojnach. W rozmowie z "SE" szef resortu obrony Mariusz Błaszczak ( 53 l.) odnosi się do tematu Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. 

- Bezpieczeństwo nie ma ceny. Od momentu, gdy zostałem ministrem Obrony Narodowej wzmacniamy, rozwijamy i unowocześniamy Siły Zbrojne. Wojna na Ukrainie pokazuje, że nasze opinie o imperialnych ambicjach Rosji nie były straszeniem tylko realna oceną sytuacji. Wojsko Polskie musi być silne, żeby odstraszyć potencjalnego agresora. To konieczność dlatego zadecydowaliśmy się na stworzenie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, który zapewni dodatkowe środki i przyspieszy  modernizację naszych Sił Zbrojnych. Jego powołanie daje nowe możliwości finansowania zakupu nowoczesnych technologii i sprzętu, zarówno w Polsce jak i za granicą. Stwarza możliwość korzystania z innych źródeł finansowania. Zakładamy, że od przyszłego roku wydatki z budżetu państwa na obronność sięgną co najmniej 3 proc. PKB - mówi nam Mariusz Błaszczak.

Czym jest Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych?

Ustawa o obronie Ojczyzny, która weszła w życie 23.04 br. w  sposób kompleksowy normuje i opisuje szeroko rozumiane kwestie związane z obronnością. Ponadto, wprowadza również nowe rozwiązania i regulacje w zakresie finansowania sił zbrojnych RP.

Błaszczak obiecał podwyżki dla wszystkich żołnierzy. Kwoty robią wrażenie

Jednym z nowych rozwiązań w zakresie finansowania sił zbrojnych SZ jest utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego-  Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. Celem utworzenia nowego funduszu jest znaczące zwiększenie nakładów modernizację sił zbrojnych.

Umowa określa zasady m.in. dokonywania wypłat ze środków Funduszu; opracowania i aktualizacji planu finansowego Funduszu; opracowania i aktualizacji prognozy przychodów i wydatków Funduszu dla potrzeb opracowania programu; udzielania finansowania oraz zakresu i terminów sporządzania sprawozdania z realizacji planu finansowego Funduszu.

Sedno Sprawy - Michał Wójcik
Sonda
Czy Mariusz Błaszczak byłby godnym następcą Kaczyńskiego?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE