Bucza

i

Autor: Igor Turzh/Wikipedia Bucza

Bucza ukraińskie Aleppo. Co to za miasto?

2022-04-03 22:50

Bucza, o której dzisiaj tak głośno ze względu na zbrodnie wojenne Rosjan, to małe miasto oddalone zaledwie 60 km ( ok. godziny jazdy samochodem) od Kijowa. W 2020 roku liczyło zaledwie ok. 36,3 tys. mieszkańców, tyle co mniej więcej: Bydgoszcz, Czechowice Dziedzice czy Chrzanów. Mieszkał tu Bułchakow, a przed wojną wieś należała do polskiego szlachcica. Dziś to niewielkie, spokojne małe miasteczko niestety stało się symbolem zezwierzęcenia rosyjskich zbrodniarzy. Świat obiegły przerażające obrazki z wyzwolonej Buczy. Z opisu ukraińskiego MSW wynika, że cywile byli likwidowani metodą katyńską czyli strzałem w tył głowy, okrutnie torturowani i gwałceni. Bucza może stać się nowym Aleppo bądź Srebrenicą – symbolem okrucieństwa i ludobójstwa.

Miasto ma polskie korzenie.  Według portalu turystyka.pl na miejscu dzisiejszej Buczy istniała wieś Jabłuńka, która należała do polskiego szlachcica J. Lasota. W 1900 roku w pobliżu wsi powstał przystanek kolejowy o nazwie Bucza (od nazwy pobliskiej rzeki). Z czasem osada przekształciła się w miejscowość o charakterze wypoczynkowym, gdzie kijowska „burżuazja” wznosiła swoje domy letniskowe.

Czytaj również: Masakra cywilów w Buczy na Ukrainie! Zmasakrowane ciała są wszędzie. ZDJĘCIA

Mieszkał tu twórca powieści „Mistrz i Małgorzata” - Michaił Bułhakow. Nie wszyscy wiedzą o tym, że spędził tu swoje dzieciństwo i zawsze ciepło wspominał o tym mieście. Dlatego jednym z często odwiedzanych miejsc jest Park imienia M. Bułhakowa - czytamy na portalu. Już w czasie wojny, w październiku 1943 roku w miejscowości znajdowało się stanowisko dowodzenia 1 Frontu Ukraińskiego pod dowództwem generała armii Nikołaja Watutina.

Park imienia Michaiła Bułhakowa powstał w 2011 roku, wtedy jeszcze byłem pracownikiem wydziału kultury. Kiedy przygotowywaliśmy to miejsce dla ludzi, karczowaliśmy (chore drzewa), kopali ziemię i pielęgnowali przyszłe klomby kwiatowe. A na miejscu byłego majątku Bułhakowa stoi teraz pomnik. To była działka babci i dziadka Michaiła Bułhakowa. Dziadek był księdzem, a babcia gospodynią domową –  opowiadał Oleksandr Vasylchenko dla portalu turystyka.pl

Bucza: na miejscu byłego majątku Bułhakowa stoi teraz pomnik.

i

Autor: Lexusuns/Wikipedia, Kiyanka/Wikipedia Bucza: na miejscu byłego majątku Bułhakowa stoi teraz pomnik.
Express Biedrzyckiej - Witold Waszczykowski: Ta wojna nie rozstrzygnie się rozejmem, ale konfrontacją wojskową

 Bardzo podoba mi się centrum mojego miasta tym, że jest zaludnione, tutaj zawsze spotykam znajomych ludzi i ​​co roku odbywają się ciekawe koncerty. Dzieci jeżdżą na deskorolkach, razem z rodzicami karmią gołębi i wyglądają na szczęśliwych. Nie wiem do końca jak wyglądało centrum wcześniej, ale to co widzę dziś jest piękne – mówił młody chłopak, Mikołaj Rudy, dla portalu turystyka.pl.

Dziś te słowa brzmią wzruszająco i dają do myślenia jak szybko zwykłe, spokojne życie może zamienić się w piekło na ziemi. Obecnie miasto zrównane jest z ziemią, pełne masowych grobów. Mer Buczy Anatolij Fedoruk powiedział w sobotę agencji AFP, że w zbiorowych mogiłach trzeba było tam pochować 280 ciał. Dodał, że wszystkie pochowane osoby miały ślady po rosyjskich kulach. Dziennikarz AFP przekazał, że widział ciała co najmniej 20 mężczyzn ubranych po cywilnemu, jeden z nich miał związane z tyłu ręce, a obok niego leżał otwarty ukraiński paszport.

Sonda
Czy W. Putin trafi przed Trybunał w Hadze za zbrodnie wojenne?