Ceny szybują w górę! Polska liderem w niechlubnym rankingu

2021-09-21 6:38
Opinie SE - Sandra - zdjęcie w tle sklep
Autor: GRAFIKA SE Marcin Podziemski

Wszystko wskazuje na to, że inflacja nie ulega zmianie. Jest coraz drożej. Od produktów spożywczych po przedmioty, które nie są produktami pierwszej potrzeby. Czy trudna sytuacja dotycząca drożejących produktów dalej będzie się utrzymywała? wiele wskazuje na to, że tak właśnie może się stać. Coraz większa liczba Polaków narzeka na galopującą drożyznę.

A miało być tak tanio

Od kiedy inflacja galopuje, a większość Polaków wydaje krocie na produkty żywnościowe, wielu ekonomistów wieszczyło koniec drożyzny. Eksperci z wielkim przekonaniem i entuzjazmem wspominali, że nadejdzie dzień, w którym będzie taniej. Czas mija i taniej nie jest. Wydaje się, że wyrokowania realistów o tym, iż będzie drożej, zdają się być prawdziwym scenariuszem na przyszłość. Był moment, gdy w niechlubnym rankingu krajów UE, które dotknęła najwyższa inflacja, zajmowaliśmy drugie miejsce. Wystarczył jednak krótki okres, by Polska znowu znalazła się na pozycji lidera, detronizując „konkurentów”. Być może ktoś uznał, że Polska tak rzadko wiedzie prym w czymkolwiek, iż warto podtrzymać tę passę i zrobić wszystko, aby nie spaść z pierwszego miejsca. Jednak utrzymywanie się w peletonie wyścigu, który sprawia, że społeczeństwo ubożeje, nie jest dobrym kierunkiem. Jeżeli ceny nadal będą utrzymywać się na tak wysokim poziomie, to ludzie przestaną kupować. Stagnacja zakupu i sprzedaży nie sprzyja rozwojowi gospodarki. Nie sprzyja także rozwojowi społeczeństwa. Z jednej strony rząd twierdzi, że walczy z ubóstwem. Z drugiej strony nie dostrzega, że ubóstwo nie dotyczy jedynie dzieci, ale także ludzi dorosłych. W społeczeństwie żyje mnóstwo ludzi, których nie stać na produkty pierwszej potrzeby. Ledwo opłacają czynsz i bieżące rachunki. Z żywności, którą zakupią, sporządzają posiłki na cały tydzień. I choć brzmi to nieprawdopodobnie, to prawdziwość tych informacji nie napawa optymizmem. W czasach, w których wielu ludzi stać na luksusowe przedmioty, inni nie mają środków na to, aby przeżyć kolejny dzień. Można oczywiście stwierdzić, że część osób, które żyją w skrajnej biedzie, to ludzie owładnięci nałogami, dla których nie liczy się nic prócz nałogu. Jednak to spore uproszczenie i nie wnosi nic do dyskusji o inflacji.

Fatalna sytuacja, jeśli chodzi o wysokie ceny, nie dotyczy jedynie sfery żywienia. W innych branżach jest podobnie. Pośrodku wysokich cen znajduje się jednak człowiek, który ma przeświadczenia, że jeśli pewnego dnia nie dojdzie do spadku cen, to ulubiona zupa pomidorowa będzie nieosiągalnym rarytasem. Wszak aby zrobić, zupę potrzebujemy nie tylko pomidorów, lecz także energii i gazu, które nie są darmowe. Ich ceny także poszybowały w górę. Jedynym wyjściem jest zatrzymanie inflacji, ale nie jedynie na okres przed wyborami parlamentarnymi, które zbliżają się wielkimi krokami.

Express Biedrzyckiej - Bartłomiej Sienkiewicz: Polityką PiS rządzą biskupi i Ziobro
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE