Chcą nam zmienić orła. Po wyborach prezydenckich w godle będzie więcej złota

2020-02-05 6:00
godło Polski
Autor: Shutterstock

Podczas ubiegłorocznych wyborów do parlamentu w jednym z lokali wyborczych, w Warszawie, na wyborcę spadło ze ściany godło. Wtedy nikt nie przypuszczał, że to może być koniec godła, jakie znamy z urzędów. A jednak! Zmiany nadchodzą, a polski orzeł już nigdy nie będzie taki sam!

„Prace nad projektem ustawy o symbolach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej nie zostały zakończone. Wciąż trwają konsultacje wewnętrzne, dotyczące m.in. czasu potrzebnego na jej wdrożenie” - odpowiada na nasze pytania Ministerstwo Kultury i dodaje, że projekt ma „głównie charakter porządkujący”.

Jak się dowiadujemy, nadrzędnym celem projektu ma być dostosowanie polskich symboli narodowych do współczesnych technologii graficznych. Jak opisuje dziennik „Rzeczpospolita”, który dodaje, że zmianie ma ulec także barw nóg orła z naszego godła na złote (obecnie są białe, a tylko szpony są złote), dodanie prześwitów w koronie orła i zmiany w skrzydłach.

Zmiany miałyby zostać przeprowadzone po wyborach prezydenckich. Ale to nie wszystko! Resort kultury – współpracujący w tym zakresie z Komisją Heraldyczną przy MSWiA – informuje również o uzupełnieniu projektu ustawy o opracowania muzyczne „Mazurka Dąbrowskiego” m.in. dla chórów i orkiestr, których dotychczas brakowało.

Orzeł dostanie krzyż?

Komisja Heraldyczna ma jeszcze jeden pomysł: w godle RP miałby pojawić się krzyż! Nie w koronie, którą orzeł ma na głowie. Dodatkowa korona, zwieńczona krzyżem, miałaby górować nad czerwoną tarczą herbową, która jest tłem dla orła. Nie ma tego jednak, jak pisze „Rzeczpospolita”, w projekcie ministerialnym. Jest za to pomysł ujednolicenia odcienia czerwieni w godle i fladze: miałby to być kolor karmazynowy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze