Chcą tego uczyć dzieci w szkołach. Włos jeży się na głowie

2021-07-28 16:15
Szkoła
Autor: pixabay.com Zmiany w podstawie programowej. Rzecznik praw dziecka chce wprowadzenia problematyki martyrologii dzieci

Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak, wystąpił z wnioskiem do ministra edukacji Przemysława Czarnka. Chodzi o zmianę podstawy programowej dla uczniów szkół podstawowych i średnich tak, aby wprowadzić do niej problematykę martyrologii polskich dzieci w czasie II wojny światowej. Pomysł nie każdemu może się spodobać. Nawet dorośli mogą mieć z tym problem.

Rzecznik Praw Dziecka poinformował o wniosku na swoim Twitterze. - Wystąpiłem do ministra Czarnka o rozszerzenie szkolnych programów nauczania o męczeństwo polskich dzieci w okresie II wojny światowej i latach powojennych. Muzeum Dzieci Polskich, którego budowę zainicjowałem, będzie centrum edukacyjnym dla uczniów napisał. Z taką prośbą do Mikołaja Pawlaka zwrócił się pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu, Ireneusz Maj. Według niego, obóz dla polskich dzieci w Łodzi powinien się znaleźć w programie nauczania dla uczniów klas V-VIII jako jeden z przykładów zbrodni niemieckich. - Dyrektor muzeum i wpierający inicjatywę rzecznik praw dziecka podkreślają, że do zadań nowej placówki należy - oprócz ukazania losów najmłodszych ofiar ludobójczej polityki III Rzeszy - także upamiętnienie gehenny dzieci na terenach Polski okupowanej przez ZSRR, powojennych losów sierot wojennych, a także dzieci Żołnierzy Wyklętych, bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego – stwierdzono w oficjalnym komunikacie. Pomysł już wzbudza kontrowersje. Głos zabrał między innymi Michał Bilewicz, psycholog.

Nie przegap: Czarnek jasno powiedział, co czeka dzieci we wrześniu. Wrócą tylko zaszczepieni?

- Około 13% polskich uczniów po wizycie w Auschwitz kończy z wtórnym PTSD. Szczególnie często takie objawy zauważyliśmy u młodzieży silnie empatyzującej z ofiarami. Chcecie jeszcze więcej martyrologii w polskiej szkole? Serio? – napisał na swoim Twitterze. - Trzeba pamiętać, ale uczniowie muszą być przygotowani do takiej konfrontacji, a po niej wspierani przez nauczycieli. W Polsce mamy niedosyt psychologów szkolnych, a nauczyciele nie są wystarczająco przygotowani do takiej formy pracy z uczniami – stwierdził w odpowiedzi na jeden z komentarzy.

Zobacz: Będzie nowy przedmiot w szkole. Czarnek zapowiedział

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE