Chorzy po przeszczepach zapłacą więcej! [ZOBACZ PODWYŻKI]

2017-08-22 22:20

Złe wieści dla pacjentów! Jak wynika z nowej listy refundacyjnej opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia, od 1 września ma zdrożeć 286 lekarstw. Podwyżka w zależności od leku będzie wynosić od 1 grosza aż do 510 złotych! Najbardziej podwyżkę odczują pacjenci po przeszczepach.

Od piątku, 1 września, zacznie obowiązywać nowa lista refundacyjna. Zmiany zaskoczą przede wszystkim chorych po przeszczepie. Znów drożeją leki immunosupresyjne, które muszą brać do końca życia. Cena leku o nazwie Valcyte wzrośnie aż o 510 zł. Obecnie opakowanie zawierające 60 tabletek kosztuje ok. 1916 zł, a od września - ponad 2,4 tys. zł. Na dodatek to już trzecia podwyżka w krótkim czasie, bo jeszcze w kwietniu ten sam lek można było nabyć w aptece za jedyne... 3,20 zł.

Inny preparat zalecany po przeszczepie o nazwie Valhit zdrożeje wkrótce o 226,80 zł. Dotychczas również kosztował 3,20, a po wejściu w życie nowej listy refundacyjnej - 230 zł.

Dzięki podwyżkom resort zdrowia próbuje większymi kosztami obciążyć pacjentów. Bowiem to oni będą musieli od września więcej zapłacić za swoje leki. Z drugiej strony ministerstwo bagatelizuje problem, bowiem przekonuje, że chorzy będą mogli korzystać z tańszych zamienników. - To nieludzkie podejście. Nie każdy zamiennik nadaje się dla danego pacjenta. Każdorazowo zmiana wiąże się z koniecznością kilkutygodniowego pobytu chorego w szpitalu, podczas którego jest przestawiany na nowy preparat. Może się to wiązać nawet z zagrożeniem życia - ocenia Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei, która opiekuje się osobami po przeszczepach.

Zobacz: KŁOPOTY Wałęsy - IPN prowadzi przeciw niemu postępowanie karne!

Przeczytaj też: Andrzej Duda zacznie debatować o nowej konstytucji

Polecamy: Biedroń UJAWNIA: "Szantażowali mnie posłowie PiS". Chcieli jego ULEGŁOŚCI

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE