Ci posłowie koalicji głosowali przeciwko Kaczyńskiemu. Jaka będzie kara?

2020-09-18 9:43 tw
Jarosław Kaczyński
Autor: EAST NEWS Jarosław Kaczyński

Kto by pomyślał, że ustawa dotycząca ochrony zwierząt może sprawić, że koalicja rządowa zachwieje się w posadach. „Piątka dla zwierząt”, w którą osobiście zaangażował się sam Jarosław Kaczyński co prawda została przegłosowana przez Sejm, ale z zarządzonej przez prezesa dyscypliny partyjnej wyłamało się 38 posłów klubu parlamentarnego PiS. Nowogrodzka zapowiada poważne konsekwencje. Zobacz, kogo chce ukarać Kaczyński.

Koalicyjny dramat trwa już od dłuższego czasu. PiS próbuje dogadać się z Solidarną Polską i Porozumieniem w sprawie nowej umowy koalicyjnej już od wakacji, ale nieoczekiwanie Zjednoczoną Prawicę podzieliła sprawa zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Promował ją sam Kaczyński, któremu zależało, żeby szybko ustawę w tej sprawie przegłosować. Od kilku dni to rozwiązanie krytykowali posłowie Porozumienia i Solidarnej Polski oraz kilku członków PiS.

Kiedy w nocy ludzie Zbigniewa Ziobry wraz z politykami PiS zagłosowali przeciw ustawie Kaczyńskiego, a Porozumienie wstrzymało się od głosu, kierownictwo PiS się wściekło.

Szef klubu PiS, Ryszard Terlecki zapowiedział, że każdy członek PiS, który zagłosował przeciwko musi liczyć się z konsekwencjami, włącznie z zawieszeniem w partii oraz utratą stanowisk. Dla koalicjantów Ryszard Terlecki miał prosty przekaz: rozmowy koalicyjne są wstrzymane. Sam Kaczyńskie na wczorajszym spotkaniu z parlamentarzystami PiS o Porozumieniu i Solidarnej Polskie mówił „ekskoalicjanci”. Dziś rano Marek Suski powiedział, że koalicja już nie istnieje. „nasi byli koalicjanci powinni pakować biurka” - dodał.

Rzecznik rządu Piotr Mueller obwiniał o to Solidarną Polskę i Zbigniewa Ziobro. Kto zawiódł prezesa? Kogo uważa za zdrajcę? Kto powinien się pakować? Oto lista posłów klubu PiS, który głosowali przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu:

Jan Ardanowski, Mieczysław Baszko, Tadeusz Cymański, Katarzyna Czochara, Zbigniew Dolata, Teresa Glenc, Mariusz Gosek, Agnieszka Górska, Teresa Hałas, Norbert Kaczmarczyk, Sebastian Kaleta, Mariusz Kałużny, Jan Kanthak, Lech Kołakowski, Henryk Kowalczyk, Janusz Kowalski, Maria Kurowska, Jerzy Małecki, Kazimierz Moskal, Dariusz Olszewski, Jacek Osuch, Jacek Ozdoba, Tomasz Rzymkowski, Piotr Sak, Edward Siarka, Anna Maria Siarkowska, Andrzej Sośnierz, Aleksandra Szczudło, Krzysztof Szulowski, Piotr Uruski, Piotr Uściński, Marcin Warchoł, Marek Wesoły, Michał Woś, Tadeusz Woźniak, Michał Wójcik, Bartłomiej Wróblewski i Zbigniew Ziobro.

Najnowsze