Ciała rosyjskich żołnierzy leżą w chłodniczych wagonach. Moskwa ich nie chce zabrać [ZDJĘCIA]

2022-05-16 12:27
Zwłoki
Autor: AP Zwłoki

Jak podało BBC, szef wydziału współpracy cywilno-wojskowej MSW Ukrainy Wołodymyr Lamzin przekazał, że ukraińskie władze są gotowe, by odesłać ciała poległych w walce Rosjan, zgodnie z normami międzynarodowego prawa humanitarnego. Moskwie wcale jednak nie zależy na odzyskaniu zwłok. Z tego powodu Ukraińcy są zmuszeni trzymać ciała w chłodniczych wagonach. Zdjęcia stamtąd przerażają.

Szef wydziału współpracy cywilno-wojskowej Ukrainy Wołodymyr Lamzin zapewnił, że “Ukraina jest gotowa zwrócić ciała agresorowi”. - Gdy aktywna faza konfliktu się kończy, strony muszą zwrócić ciała poległych wojskowych drugiemu krajowi - mówił. 

Choć ukraińskie władze chcą odesłać ciała rosyjskich żołnierzy, Kreml nie jest zainteresowany zajęciem się sprawą. Z tego powodu Ukraińcy muszą układać zwłoki w workach w chłodniczych wagonach kolejowych. Do takiej sytuacji doszło między innymi w obwodach kijowskim i czernihowskim. 

O sprawie mówił również w zeszłym tygodniu doradca ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko. - Być może będziemy musieli ich pochować nawet na nasz koszt - ocenił. 

Jak podaje ukraiński Sztab Generalny, od początku wojny zginęło już ponad 26 tys. rosyjskich żołnierzy. Moskwa z kolei nie zaktualizowała oficjalnego bilansu start od 25 marca, kiedy to podała liczbę 1,3 tys. poległych żołnierzy.

ZOBACZ TAKŻE: Okopy jak w filmach. Koszmarna codzienność żołnierzy na Ukrainie. Korespondent ujawnia [Raport Złotorowicza]

Express Biedrzyckiej 13.05 (Jan Piekło, Krzysztof Kwiatkowski, dr Mirosław Oczkoś) Sedno Sprawy: Michał Wójcik
Sonda
Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE