Co kryje imperium Rydzyka? Maria z marmuru z Wietnamu, ręcznie robione żyrandole, drogie granity

2022-05-12 13:03
Ojciec Tadeusz Rydzyk
Autor: Piotr Lampkowski / Super Express Ojciec Tadeusz Rydzyk

Dziennikarze “Gazety Wyborczej” postanowili zrobić sobie wycieczkę po "imperium Rydzyka". To, co zobaczyli, niemal ich oślepiło. Oślepiło blaskiem bogactwa, złota i przepychu. Co kryje sanktuarium Tadeusza Rydzyka? Aż trudno uwierzyć, ile poszło na to pieniędzy.

Na bogato. Jest nawet Maria z białego marmuru z Wietnamu

Cokolwiek by nie mówić o Tadeuszu Rydzyku to trzeba przyznać - jest bardzo dobrym przedsiębiorcą. Stworzył nie tylko Radio Maryja, ale też gigantyczny kompleks składający się ze świątyni, aquaparku z hotelem, parku pamięci i muzeum historycznego. Budowa kompleksu jest finansowana przez fundację Lux Veritatis, której prezesem jest właśnie ojciec Tadeusz Rydzyk. Podatnik tylko w ciągu ostatnich sześciu lat rządów Prawa i Sprawiedliwości zapłacił za pomysły redemptorysty już 325 mln zł.

Świątynia widoczna jest już z daleka za sprawą 320-tonowej kopuły zwieńczonej koroną. Ma 50 metrów wysokości i składa się z dwóch poziomów. Jak pisze GW, “tu wszystko jest na bogato”. 

W środku ręcznie robione tombakowe żyrandole, drogie granity, niebieski marmur i Maria z białego marmuru z Wietnamu. Figura powstała w Azji, bo - jak wyliczał przed laty redemptorysta - jej wykonanie było tam niemal dziesięć razy tańsze niż w Polsce. Na zewnętrznych ścianach kościoła płaskorzeźbione stacje historii Polski i stacje drogi maryjnej z przedstawieniem sanktuariów z całego świata. Redemptoryści nawet zlecili przygotowanie studzienek kanalizacyjnych z napisem „Lux Veritatis - Światło Prawdy” - czytamy.

Tuż przy wejściu do kościoła postawiono standy z ulotkami rydzykowego sklepu splendor24.pl, foldery studiów w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej, wypełnione blankiety przelewów na konta Radia Maryja, a nawet zaadresowane do prezydenta Dudy pocztówki z głosem poparcia ustawy zaostrzającej prawo aborcyjne. Na górnym poziomie świątyni znaleźć można poczet 34 świętych i wielkich Polaków: od Mieszka I do Jana Pawła II, kopię prywatnej kaplicy Ojca Świętego z Watykanu z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej oraz relikwię z krwią polskiego papieża. Zaś na dolnym poziomie znajduje się Kaplica Pamięci o Sprawiedliwych, relikwie św. Maksymiliana Kolbego, bł. Jerzego Popiełuszki, bł. Karoliny Kózkówny oraz polskich misjonarzy, którzy zginęli śmiercią męczeńską.

Między kościołem a kampusem Akademii Kultury Społecznej i Medialnej budowane jest właśnie Muzeum Pamięć i Tożsamość za niemałą kwotę 224 mln zł z rządowych dotacji.

Socrealistyczna rzeźba Wojtyłów

Nie da się też nie zauważyć rzeźby „Rodzina Wojtyłów w drodze do nieba" autorstwa Agnieszki Stopyry-Żugaj, która przedstawiła pięcioosobową rodzinę: Emilię, Karola seniora, Edmunda, Karola i malutką Olgę na ramionach mamy. "GW" przytacza wypowiedź Jacka Chmielewskiego, toruńskiego fotografika i społecznika, który określił wytwór „północnokoreańską inspiracją późnym socrealizmem". - Zwyciężył łopatologiczny dydaktyzm rodem z kraju Kima - opowiada.

Zaś jego zdaniem architektura campusu "powiększa kolekcję toruńskich pomników o najbardziej prymitywne socrealistyczne wzorce". 

Niestety - jak zauważyli dziennikarze GW - pomimo setek milionów złotych wydanych na budowę "małego Watykanu", przestrzeń świeci pustkami. Torunianie niezbyt chętnie odwiedzają te miejsce.

Zobacz zdjęcia z imprezy Tadeusza Rydzyka.

Tak politycy PiS tańczyli u Rydzyka
Sonda
Kim dla Ciebie jest ojciec Tadeusz Rydzyk?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE