Czarzasty pyta PiS, czy poświęci życie seniorów, by ratować młodych [SEDNO SPRAWY]

2020-10-15 11:18 tw
Włodzimierz Czarzasty
Autor: Piotr Grzybowski / Super Express

„Jeżeli prawdziwa jest teza, że szkoły bezobjawowo sieją wirusa, to trzeba te szkoły zamknąć” - mówił w programie „Sedno Sprawy” w Radiu Plus przewodniczący SLD, Włodzimierz Czarzasty. „Rząd musi to zbadać i podjąć decyzję” - dodał.

Czarzasty zwracał uwagę, że być może potrzebne będą większe ograniczenia w codziennych aktywnościach Polaków, by opanować pandemię koronawirusa, ale trzeba dokładnie sprawdzić, gdzie występuje największa transmisja Covid-19.

„Ograniczenie aktywności ludzi daje to, że jest mniej zakażeń. Niech Pan położy sobie na stole złotówkę i życie osoby bliskiej i niech Pan wybierze. Ograniczać różne obszary naszej działalności, jest pytanie tylko, które ograniczać” - tłumaczył. Dodał, że potencjalnym źródłem dużej liczby zakażeń są właśnie szkoły. „Trzeba zbadać dzieci i nauczycieli przynajmniej w kilkudziesięciu szkołach, żeby wiedzieć czy ta teza jest prawdziwa” - wyjaśnił.

Wicemarszałek Sejmu wyraził też obawę, że sytuacja epidemiczna wymknęła spod kontroli, a rząd nie ma przygotowanych scenariuszy na różne możliwości rozwoju pandemii. „[Rząd] nie jest w stanie na przykład odpowiedzieć na pytanie, co będzie, jeżeli 2 tysiące ludzi będzie się kwalifikowało do respiratora. Mamy w tej chwili ponad 400 wykorzystanych i 992 w rezerwie. Czy jeżeli będzie potrzeba, 2 tysiące osoby starsze będą odłączane na rzecz młodszych? To ewidentnie dylemat” - mówił.

Najnowsze