Czesław Miłosz „Kiedy skrzywdziłeś”. Do kogo Tusk porównał prezydenta Dudę ?

2021-12-20 21:49
Tusk zadedykował wiersz Dudzie:
Autor: SE

W niedzielę odbyła się się w Warszawie wielka demonstracja w związku z przyjęciem przez Sejm ustawy Lex. Uczestnicy żądali, aby prezydent duda zawetował ustawę. Wśród protestujących było wielu polityków opozycji, w tym Donald Tusk. Jego przemówienie wywołało wiele kontrowersji, zwłaszcza cytat słynnego wiersza Czesława Miłosza.

Podczas swojego wystąpienia Tusk zaczął cytować wiersz Czesława Miłosza, w którym jest mowa o sznurze i gałęzi

-Chciałbym zadedykować te słowa Czesława Miłosza, które stoczniowcy wybrali wobec ówczesnej władzy. Dzisiaj wybrali te same słowa wobec dzisiejszej władzy. Adresuję je do mieszkańca tego pałacu i jego mocodawcy.

Tu przytoczył pięć ostatnich wersów wiersza:

„Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta.

Możesz go zabić - narodzi się nowy.

Spisane będą czyny i rozmowy.

Lepszy dla ciebie byłby świt zimowy

I sznur i gałąź pod ciężarem zgięta.”

- Pamiętajcie o tych słowach poety i co czeka każdą władzę, która sprzeniewierza się ojczyźnie - mówił Tusk.

„Który skrzywdziłeś”

Miłosz napisał wiersz "Który skrzywdziłeś" w 1950 r. w Waszyngtonie. Poeta był wtedy pracownikiem polskiej ambasady w Stanach Zjednoczonych. Rozważał decyzję o emigracji. Atmosfera w placówce była trudna do wytrzymania - inwigilacja i oskarżenia były na porządku dziennym. Pod koniec roku Miłosz został przeniesiony do Paryża na stanowisko attaché kulturalnego. W 1951 poprosił o azyl polityczny we Francji, nie zgadzał z polityką prowadzoną przez komunistów.

Tusk do Dudy: "Lepszy dla ciebie byłby ... SZNUR". Ostro przed Pałacem Prezydenckim | KOMENTERY

Wiersz opublikowany został dopiero w 1953 roku tomie "Światło dzienne", pierwszym wydanym przez Miłosza na emigracji. W Polsce poeta został uznany za zdrajcę, obowiązywał zakaz na jego dzieła.

Lex TVN. PiS idzie na wojnę z USA, kiedy do wojny szykuje się Putin - pisze Tomasz Walczak

Ostre słowa wiersza” Który skrzywdziłeś” skierowane są do dyktatora i tyrana, za jakiego uważano Józefa Stalina. Początek lat pięćdziesiątych określany jest w historii za czas najgorszych zbrodni stalinowskich. Za wypowiedź krytykującą władzę Stalina groziła śmierć. W wierszu padają słowa oskarżenia wobec człowieka, który jest symbolem zła. Ale według literaturoznawców - takim tyranem nie musi być tylko i wyłącznie Józef Stalin. Słowa Miłosza mogą dotyczyć każdego władcy, który krzywdzi „człowieka prostego”.

Sonda
Chciałbyś, żeby Donald Tusk był ponownie polskim premierem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE