Rząd chce konfiskować pojazdy pijanym kierowcom. Człowiek Ziobry zdradza szczegóły

2021-07-20 5:30

Ministerstwo Sprawiedliwości chce konfiskować samochody pijanym kierowcom! – Rozpędzony pojazd, za którego kółkiem siedzi pijany kierowca w stanie znacznego upojenia alkoholowego, jest niczym pocisk, który pędzi i wskutek tego niewinne ofiary ponoszą śmierć – mówi „Super Expressowi” Marcin Warchoł (41 l.), wiceminister sprawiedliwości, który zdradził, jakie działania będą podejmowane by zniechęcić potencjalnych morderców do wsiadania po pijanemu za kółko.

Marcin Warchoł dla "SE": "Samochód w rękach pijanego kierowcy jak broń w rękach przestępcy"

Niedawno całą Polską wstrząsnął tragiczny wypadek w Jamnicy (woj. podkarpackie), w którym życie straciło młode małżeństwo. Zabił ich kierowca kierujący pod wpływem alkoholu. Marzena (†37 l.) i Mariusz (†39 l.) K. osierocili trójkę dzieci. Resort sprawiedliwości mówi „dość”! W ministerstwie opracowano przepisy, które mają zmierzyć się z największą plagą na polskich drogach – pijanymi kierowcami. Pomysł rekwirowania pojazdów to już nie spekulacje, a konkretny pomysł na zmiany w Kodeksie karnym. – Samochód w rękach pijanego kierowcy jest tym samym, co nóż czy broń palna w rękach przestępcy – podkreśla Warchoł.

>>>Poruszenie po pogrzebie ofiar z Jamnicy. Tak żegnają rodziców trójki aniołków: "Wieniec od dzieci złamał mi serce..."

Warchoł: Ministerstwo sprawiedliwości zabierze samochody pijanym kierowcom

Kiedy samochód mógłby zostać odebrany? – Konfiskata byłaby możliwa przy stwierdzeniu powyżej 1 promila alkoholu we krwi kierowcy, bo wtedy stan świadomości jest już znacznie zmieniony – odpowiada wiceminister. Pojazdy byłyby odbierane pijanym sprawcom tragicznych zdarzeń z ofiarami śmiertelnymi.

Kary nie unikną pijani kierowcy podróżujący nieswoimi autami. – Wtedy w grę wchodziłoby zarekwirowanie równowartości tego pojazdu. Wiemy, że dzisiaj nawiązki są często nikłej wartości – wskazuje Warchoł.

Co będzie, jeśli pojazd stanowi element wspólnego majątku małżonków? Resort sprawiedliwości chce wykorzystać istniejące już przepisy dotyczące kłusowników z ustawy o rybactwie śródlądowym. Przewiduje ona m.in. przepadek „przedmiotów niestanowiących własności sprawcy”, które służyły do popełnienia przestępstwa. 

>>>Białystok. Pijany kierowca wjechał w ludzi na przejściu dla pieszych. Wyrok: 6 lat więzienia

>>>"Król dopalaczy" podżegał do zabójstwa Zbigniewa Ziobry. Znów stanął przed sądem

>>>Kim jest Marcin Warchoł, kandydat na prezydenta Rzeszowa? Wykształcenie, rodzina, kariera, program wyborczy

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE