Czwarta fala już pewna! Niedzielski wskazuje, kiedy jej kulminacja

2021-07-22 15:36
Adam Niedzielski
Autor: Łukasz Gągulski/Super Express Niedzielski ostro o antyszczepionkowach! Podziękował pracownikom punktu szczepień za „obronę rozumu”

No niestety, nie miał dobrych wieści w czwartkowe popołudnie Adam Niedzielski na spotkaniu z mediami. Minister zdrowia wprost przyznał, że czwarta fala pandemii koronawirusa jest już w naszym kraju właściwie przesądzona. Niedzielski przy okazji zdradził termin, w którym nastąpi jej kulminacja.

Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej we Wrocławiu nie miał żadnych złudzeń co do tego, czy Polsce uda się uniknąć tzw. czwartej fali. Jak tłumaczył, po trendzie spadku, a potem stabilizacji liczby wykrywanych nowych zakażeń koronawirusem, w ostatnich dniach widoczny jest wzrost liczby przypadków. – W ostatnich tygodniach doszło do przesilenia i trend spadkowy (wykrywanych zakażeń) zmienił się najpierw na trend ustabilizowany. W dalszej kolejności mamy już wzrosty, które z tygodnia na tydzień są rzędu 20 proc., więc to poważna dynamika – mówił. Nadal – jak kontynuował – jesteśmy w okolicach średnio stu kilkudziesięciu nowych przypadków dziennie (czwartkowe dane mówią o 126 nowych zakażeniach). Następnie zapowiedział jednoznacznie:

- Prognozy są takie, że fala będzie się rozpędzała, jest raczej przesądzone, że się pojawi. Jej kulminacja czy przyspieszenie mogą nastąpić pod koniec wakacji

Czwarta fala koronawirusa w Polsce! Niedzielski podaje datę

- To sytuacja, która z punktu widzenia wydolności systemu opieki zdrowotnej absolutnie nie stanowi zagrożenia. Hospitalizacji mamy ok. 350, a łóżek dostępnych w systemie covidowym ponad sześć tysięcy. Mamy komfort i przestrzeń, by pacjentów przyjmować - dodał jednak uspokajająco. – Patrzymy dookoła siebie na inne kraje, co się dzieje, i widzimy, że duże liczby przypadków w Wielkiej Brytanii czy we Włoszech nie przekładają się na obciążenie systemu i nie przekładają się na duży wzrost liczby zgonów. Ale to wszystko jest warunkowane zaszczepieniem (...) Możemy dużo mówić o prognozach, ale jeżeli proces szczepień nie będzie kontynuowany dynamicznie, to fundujemy sobie większe ryzyko – zaznaczył dobitnie.

- Razem z Radą Medyczną i prof. Horbanem zastanawiamy się nad dopuszczeniem mieszania szczepionek. Osobom, które źle reagowały na pierwszą dawkę, być może trzeba udostępnić możliwość zaszczepienia się drugą dawką innego preparatu – przyznał, po chwili dodając, że nie przewiduje sytuacji w której konieczna byłaby trzecia dawka szczepionki.

Zobacz: Czy Pfizer i AstraZeneka chronią przed wariantem delta? Te dane mówią wszystko

Niedzielski był też m.in. pytany o postulat niektórych środowisk, aby odwołać go ze stanowiska szefa resortu. – Jestem cały czas do dyspozycji pana premiera. Zawsze, jak pan premier podejmie taką decyzję, to oczywiście będzie oznaczało koniec misji. Niemniej cieszę się, że w reakcji na wystąpienie (zawodów medycznych – PAP) pojawiło się wystąpienie pacjentów, którzy bardzo mocno mnie wsparli – odpowiedział stanowczo.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE