Nowy sondaż: Czy minister Adam Niedzielski powinien podać się do dymisji? Zastanawiające wyniki

2022-01-19 16:33
Adam Niedzielski. Konferencja ministra zdrowia
Autor: TOMASZ GZELL/PAP Adam Niedzielski. Konferencja ministra zdrowia

Polska ma jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności wskutek COVID-19 w Europie. Nic dziwnego, że Polacy chcą dymisji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego (49 l.). Tak wynika z sondażu wykonanego przez Instytut Badań Pollster dla „Super Expressu”.

Czy minister zdrowia Adam Niedzielski powinien zostać zdymisjonowany? Wyniki sondażu "SE" nie pozostawiają złudzeń

Podczas pandemii koronawirusa w Polsce, od marca 2020 r. odnotowano 200 tys. nadmiarowych zgonów, z czego 100 tys. osób zmarło na COVID-19. Na tę chorobę umiera u nas kilkaset osób dziennie, a w innych krajach zgonów jest znacznie mniej. Na przykład w Hiszpanii z powodu infekcji wirusem SARS-CoV-2 umierało podczas czwartej fali najwyżej kilkadziesiąt osób jednego dnia.

ZOBACZ TEŻ: Adam Niedzielski zagroził dymisją?! Przyszłość ma zależeć od tej ustawy!

Instytut Badań Pollster, na zlecenie SE, zapytał Polaków w sondażu, czy w związku z wysoką liczbą zgonów spowodowanych COVID-19 minister zdrowia Adam Niedzielski powinien podać się do dymisji. Większość respondentów było na "tak". Wyniki badania widać na wykresie poniżej.

Niedzielski do dymisji
Autor: SUPER EXPRESS Niedzielski do dymisji

Od kilku dni krążą spekulacje, że minister zdrowia może zrezygnować ze stanowiska. Jednak nie z powodu tragicznych statystyk pandemii, lecz dlatego, że domaga się przyjęcia ustawy, która ma pozwolić pracodawcom na sprawdzanie paszportów covidowych pracowników. – Są to wyłącznie pogłoski – stanowczo zaprzeczył jednak tym doniesieniom sam Niedzielski. – Nic mi o tym nie wiadomo – tak niedawno skomentował sprawę rzecznik rządu Piotr Müller (33 l.).

Rośnie liczba zakażonych koronawirusem w Polsce

Piąta fala zachorowań na COVID-19 niepokojąco przyspiesza. W środę, 19 stycznia odnotowano 375 kolejnych zgonów oraz 30 586 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, czyli prawie dwa razy więcej niż tydzień wcześniej. – To jest liczba, której nie spotkaliśmy w trakcie całej czwartej fali. Wtedy maksymalne wyniki dotyczące infekcji były poniżej 30 tys. – oznajmił Adam Niedzielski. Zapowiedział przy tym, że w przyszłym tygodniu możemy mieć do czynienia z poziomami zakażeń nawet powyżej 50 tys. – Jest to sytuacja, która stanowi ogromne ryzyko dla wydolności systemu opieki zdrowotnej – ocenił Niedzielski.

Express Biedrzyckiej - Bolesław Piecha: Niedzielski nie najgorzej poradził sobie z pandemią

Do dyspozycji pacjentów z covidem jest 31 tys. łóżek (połowa jest już zajętych), więc należy zorganizować nowe. Rząd przygotowuje też inne, specjalne działania. – Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu obowiązku przejścia na prace zdalną w administracji publicznej – przekazał szef resortu zdrowia i zaapelował do wszystkich pracodawców, aby paca zdalna stała się standardem.

W ciągu kilku dni powstanie rozporządzenie, które nakaże urzędnikom pracę w domach, z wyjątkiem zadań, które na taki model pracy nie pozwolą.

Sonda
Jak oceniasz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE